Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Solar Orbiter začal s měřeními

Z Čech má na palubě jedinečnou optiku


Přelomová ESA / NASA družice Solar Orbiter, na které se z významné části podílejí čeští výzkumníci, dnes začala po pondělním startu z amerického Cape Canaveral provádět první pokusná měření.

Čítať ďalej
  • 12.02. 2020
  • TOPTEC

Na ruzyňském letišti se dočasně změní

proces odbavení cestujících


Letiště Praha pokračuje s projekty modernizace a navyšování provozních kapacit. Součástí těchto projektů je také rekonstrukce třídírny zavazadel na Terminálu 1. Rekonstrukce letos částečně ovlivní proces odbavení cestujících.

Čítať ďalej
  • 12.02. 2020
  • Letiště Praha

Pilotování jen podle přístrojů:

Čeští stíhači trénovali noční operace


Čtyři stíhačky JAS-39 Gripen z Čáslavi se minulý týden zúčastnily mezinárodního cvičení MAG TACDAYS 2020. Šlo o letošní první výcvik Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group), k němuž se české vzdušné síly připojily v roce 2018.

Čítať ďalej
  • 12.02. 2020
  • 21. zTL

Víchor nad Atlantikom „poháňal“ lietadlá

Cestujúci, ktorí často lietajú z Európy na východné pobrežie USA či naopak, už zväčša vedia, že cesta smerom na západ trvá znateľne dlhšie než cesta späť do Európy. Tento rozdiel v dobe letu je spôsobený tým, že nad Atlantikom existuje oblasť tzv. dýzového prúdenia vzduchu (bežne užívaný anglický termín je jetstream), v ktorej vietor, fúkajúci zo západu na východ, dosahuje rýchlosť nad 100 km/h. Nie je však zvláštnosťou ani rýchlosť okolo 200 km/h, ba výnimočne aj viac. Ak sa dopravné lietadlo, smerujúce povedzme z New Yorku do Londýna, dostane do tohto prúdenia, je vetrom takpovediac poháňané a jeho rýchlosť voči zemi sa zvýši približne o rýchlosť vetra.

Čítať ďalej
  • 12.02. 2020
  • Radomír Mlýnek

SmartWings zahájily prodej letenek

na letní sezónu 2020


Letecká společnost SmartWings oznámila, že zahájila prodej letenek na letní sezónu 2020. Již nyní si tak cestující mohou zakoupit letenky do desítek destinací po celé Evropě.

Čítať ďalej
  • 12.02. 2020
  • SmartWings

Knižné novinky