Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Nácvik pátrania po havarovanom lietadle

Dňa 11. júna o 7.45 vzlietlo z letiska Ražňany malé lietadlo typu Cessna 172 s dvoma osobami na palube, smer letisko Bidovce. Počas letu nad mestom Prešov došlo na palube k požiaru a posádka sa pokúsila o núdzové pristátie na letisku vrtuľníkového krídla, kde však nedoletela. Pre silnejúci požiar sa obaja členovia posádky pokúsili opustiť lietadlo a svedkovia videli dva padáky klesajúce do priestoru zalesneného porastu pri letisku.

Čítať ďalej
  • 14.06. 2019
  • vkpo

Príslušníci veliteľstva Vzdušných síl OS SR

opäť pomáhali deťom


Ani tento rok nezabudli príslušníci veliteľstva vzdušných síl Zvolen na tie ratolesti, ktoré nielen v tento sviatok, ale bohužiaľ aj počas roka, musia tráviť časť svojho detstva za bránami Detskej fakultnej nemocnice (DFN) s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Čítať ďalej
  • 14.06. 2019
  • Vzdušné sily OS SR

Rafale

Viac ako 150 lietadiel v službe


Vývoj nadzvukového stíhacieho lietadla novej generácie sa začal v západnej Európe zvažovať v prvej polovici 70. rokov. Pre spoločný vývoj sa rozhodli v roku 1983 Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko a Veľká Británia. Francúzi však čoskoro projekt opustili a venovali sa vývoju vlastného lietadla Rafale.

Čítať ďalej
  • 13.06. 2019
  • RNDr. Michal J. Stolár, Martin Stolár

Dornier Do 228NG stále ve výrobě

Známé rčení říká, že letadlo, které dobře vypadá, také dobře létá. Neznamená to však, že dobře létat nemohou i stroje, jež příliš krásy nepobraly. Příkladem může být německý dopravní a užitkový letoun Dornier Do 228, který se denně osvědčuje v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách a jehož výroba pokračuje i 38 let od vzletu prvního prototypu.

Čítať ďalej
  • 13.06. 2019
  • Tomáš Soušek

Letiště Praha očekává nárůst počtu cestujících

Otevírá pro ně novou relax zónu


Letiště Praha očekává v hlavní letní sezóně více než 5% nárůst počtu odbavených cestujících. Odbaví více zahraničních turistů, ale také Čechů letících na dovolenou. Podle výsledků průzkumu banky ING „Češi a létání“ létají Češi nejčastěji právě na dovolenou, méně často využívají letecké dopravy k návštěvám rodiny či přátel a v rámci pracovních povinností.

Čítať ďalej
  • 13.06. 2019
  • Letiště Praha

Knižné novinky