Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Brána do krajiny Everestu

Letisko Tenzing-Hillary v nepálskej Lukle


Mount Everest, v nepálčine Sagarmáthá, po čínsky Ču-mu-lang-ma. Najvyššie položený bod planéty leží vo výške 8848 m nad morskou hladinou. Horu objavili v roku 1856 počas veľkého trigonometrického prieskumu Indie a označili ju Peak XV. Meno po hlavnom zememeračovi Indie, sirovi Georgeovi Everestovi, dostala až v roku 1865. Vtedy ešte nikto netušil, že hora so svojím okolím sa stane ročne cieľom tisícov horolezcov a turistov.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • RNDr. Ján Madarás, PhD., Martin Stolár, RNDr. Mich

V Košiciach pristálo spektroskopické laboratórium

Jedným z najzaujímavejších lietadiel, ktoré navštívili košické letisko v ostatnom období, bolo lietadlo s lotyšskou poznávacou značkou YL-FBI (nie, lietadlo nemá nič spoločné s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie FBI). Lietadlo typu BN-2T-4S Defender je výrobkom u nás veľmi málo známej britskej leteckej firmy Britten-Norman, ktorá sídli na ostrove Wight a je jediným nezávislým výrobcom obchodných lietadiel vo Veľkej Británii.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • Letisko Košice

Eurowings se těší z velkého růstu

V pátek 10. února odstartovaly z Hamburku tři Eurowings letadla do Manchesteru, Stuttgartu a Norimberku. Jednalo se o první lety v rámci šestileté dohody o wet-leasingu zahrnující pronájem 33 letadel od společnosti Air Berlin - s kompletní posádkou kabiny, palubními průvodčími a smlouvou o údržbě.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • Eurowings

UPS testuje doručování pomocí dronů

Celosvětová zasilatelská společnost United Parcel Service, Inc. (UPS) oznámila, že úspěšně otestovala malý bezpilotní prostředek, který odstartuje ze střechy rozvážkového vozidla UPS, automaticky doručí balík na rezidenční adresu a poté se vrátí do vozidla, zatímco řidič pokračuje po své trase a doručuje ostatní zásilky.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • UPS

Emirates budou nabízet spojení do Phnompenhu

Phnompenh v Kambodži se po schválení tamní vládou stane od 1. července 2017 nejnovější destinací Emirates operovanou Boeingem 777-300ER v konfiguraci dvou tříd. Nová linka Dubaj-Rangún-Phnompenh umožní rovněž cestujícím z Myanmaru navštívit Kambodžu a naopak. Letenky je možné již objednávat na webu dopravce.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • Emirates

Knižné novinky