Modelář

Najstarší modelársky časopis v Európe vydávaný nepretržite od roku 1949. Ako jediný vo svojej kategórii dominuje na českom a slovenskom časopiseckom trhu. Cieľovou skupinou sú priaznivci plastikových modelov. Obsah: novinky na trhu; recenzie; stavebné postupy; tipy a triky. Špeciálne vydanie: Modelář Extra, vychádza dvakrát ročne.

Grumman F4F-4 Wildcat

Ten, kto zablúdi pri hľadaní podkladov aj k historickým faktom o type F4F Wildcat, dozvie sa, že vznikol ako potomok malých zavalitých dvojplošníkov označovaných ako FF-1, F2F a F3F. Od svojich predchodcov zdedil zavalitý trup a originálny podvozok, zaťahovaný do priestoru za motorom.

Čítať ďalej
  • 04.07. 2018
  • Richard Kovalčík

Model 239 Buffalo

Po začiatku 2. svetovej vojny Sovietsky zväz využil destabilizáciu medzinárodnej situácie a vyzval Fínsko k „rokovaniu“ o fínskom území. Vtedy fínske obranné sily ihneď začali mobilizovať. Sovietsky zväz požadoval výrazné posunutie hraníc smerom na západ a prenájom územia, čo bolo pre Fínsko neprijateľné. V tom čase sa zároveň skončil nedostatok peňazí, ktorý v 30. rokoch bránil nákupom vojenského zariadenia. Fínsko sa teda pokúšalo nakupovať zbrane a vybavenie zo všetkých smerov.

Čítať ďalej
  • 04.07. 2018
  • Peter Sýkora

SG 38 Schulgleiter

Stavba modelů civilních letounů je pro mne vždy vítaným zpestřením modelářské činnosti, neboť mi umožňuje vymanit se na chvíli z někdy monotónní záplavy modelů kamuflovaných a vyzbrojených vojenských letadel. Několik takovýchto stavebnic má ve své nabídce i tuzemská firma HpH Models. Tentokrát jsem si pro stavbu vybral stavebnici legendárního kluzáku SG-38 Schulgleiter. Ten se stal počtem více než 10 000 vyrobených kusů nejmasověji používaným školním kluzákem všech dob.

Čítať ďalej
  • 04.07. 2018
  • MUDr. Zdeněk Šebesta

Válka o Ogaden

Somálsko proti Etiopii 1977–1978


Období po 2. světové válce je poznamenáno řadou krvavých lokálních konfliktů, které do značné míry zastupovaly střet hlavních světových mocností – USA a Sovětského svazu. Takovým konfliktem byla i dnes již téměř zapomenutá somálsko-etiopská válka o území tzv. Ogadenu, od jejíhož konce právě uplynulo 40 let.

Čítať ďalej
  • 18.05. 2018
  • Jan Máče

Knižné novinky