Modelář

Najstarší modelársky časopis v Európe vydávaný nepretržite od roku 1949. Ako jediný vo svojej kategórii dominuje na českom a slovenskom časopiseckom trhu. Cieľovou skupinou sú priaznivci plastikových modelov. Obsah: novinky na trhu; recenzie; stavebné postupy; tipy a triky. Špeciálne vydanie: Modelář Extra, vychádza dvakrát ročne.

Ľahký príves Ah.472

Tento príves (maringotka) slúžil v nemeckej Luftwaffe na vysielanie svetelnej morseovky na letiskách v noci, alebo za sťažených svetelných podmienok. Verzií prívesu bolo viacero, táto bola najmenšia a najľahšia.

Čítať ďalej
  • 14.11. 2018
  • Peter Kaminský

První Čmeláky a zasklení kabiny

Téma Z-37 Čmelák a jeho modelové ztvárnění je stále aktuální a na základě ohlasů se mu ještě budeme na stránkách Modeláře věnovat. V průběhu provozu se některé Čmeláky vyskytovaly a mnohdy stále vyskytují s různým druhem zasklení kabinové části trupu. V tomto krátkém pojednání se zaměříme na zasklení prvních vyrobených Čmeláků.

Čítať ďalej
  • 19.10. 2018
  • Petr Kolmann

Bf 109E-7/ Trop

ÚVOD
Představovat Bf 109E asi není potřeba a stejně tak i stavebnici firmy Eduard. Doma mám již postavené dva modely v měřítku 1:32 ve verzích Bf 109E-1 a Bf 109E-4 v klasických šedo-zelených kamuflážních schématech. Pro změnu jsem se rozhodl stavět pouštní verzi Bf 109E-7/Trop. Zajímavý pro mě byl stroj S9+DR z Libye z roku 1942, který má pravou polovinu křídla v šedo-zelené kombinaci, přičemž zbytek stroje je v pouštní pískové hnědé. Bohužel Bf 109E-7 již Eduard neprodává, ale po mé prosbě ve firmě našli výlisky i lepty z přebalu této varianty. Ke stavebnici jsem přikoupil odlévaná kola a rozšířenou leptanou sadu, výfuky, řídicí páku a zaměřovač od firmy Quickboost a stříkací masky Montex.

Čítať ďalej
  • 18.10. 2018
  • Pavel Hekerle

Kittyhawk Mk.Ia a Mk.IV

Typ P-40 Warhawk/Kittyhawk zostal trocha v tieni slávy svojich vojnových spolupútnikov ako Spitfi re, Mustang, alebo Thunderbolt. Výkon motora Allison V-1710 bez kompresora limitoval dostatočný výkon len k výške približne 4600 metrov. Tento fakt veľmi rýchlo diskvalifikoval P-40 z úlohy stíhača pre vybojovanie vzdušnej nadvlády nad západnou Európou. O to viac sa presadil ako stíhací bombardér v oblastiach Severnej Afriky a Stredomoria, Južného Pacifiku, Číny alebo na východnom fronte. Dokonca si v ich kokpitoch vybojovalo status leteckého esa vyše 200 spojeneckých pilotov. Americké letectvo pokrstilo svoje P-40 menom Warhawk. Britská RAF a letectva Commonwealthu si osvojili meno Kittyhawk.

Čítať ďalej
  • 17.10. 2018
  • Pavol Vilinský

Knižné novinky