Modelář

Najstarší modelársky časopis v Európe vydávaný nepretržite od roku 1949. Ako jediný vo svojej kategórii dominuje na českom a slovenskom časopiseckom trhu. Cieľovou skupinou sú priaznivci plastikových modelov. Obsah: novinky na trhu; recenzie; stavebné postupy; tipy a triky. Špeciálne vydanie: Modelář Extra, vychádza dvakrát ročne.

Vojáci na letišti v Pardubicích 2

Ve druhém pokračování série článků o vojenských letadlech působících na pardubickém letišti ještě zůstaneme ve druhé polovině čtyřicátých let, kdy tam působila část Letecké vojenské akademie.

Čítať ďalej
  • 10.07. 2017
  • Petr Kolmann

Tank T-64

T-64, tank, ktorý bol dlhé roky obostretý tajomnom a nevedelo sa o ňom veľa, sa vryl silnejšie do povedomia mnohých tunajších modelárov až so začiatkom nešťastného konfliktu na Ukrajine. Hoci sa na prvý pohľad zdá byť koncepčne úplne obyčajným a typickým predstaviteľom sovietskej tankovej školy, jeho konštrukcia ukrýva mnohé revolučné a jedinečné riešenia.

Čítať ďalej
  • 07.07. 2017
  • Matej Paluda

Vickers Mk.II

Tank Vickers určite nepatrí do mainstreamovej línie, no napriek tomu firma Hobby Boss spracovala túto predlohu v dobrej kvalite. Na prvý pohľad sa zdá stavebnica byť úplne bezchybná, pri bližšej obhliadke som však našiel niekoľko otrepov, najmä na hranách dielov. Na rámčeku C sú stopy po deliacej rovine výraznejšie než na ostatných rámčekoch. O kvalite guľometov (nájdeme dve verzie) nie som úplne presvedčený, detailnosťou dosť zaostávajú za celou stavebnicou.

Čítať ďalej
  • 07.07. 2017
  • Štefan Pásztor

Supermarine Spitfire Mk.Vb

Velitel perutě Ronald Edward Goodman Sheward, DFC, RAFVR byl jedním z 800 argentinských pilotů, kteří sloužili za 2. světové války v RAF. Narodil se v Patagoniii a přes svůj vyšší věk (27 let) se přihlásil jako dobrovolník. Byl jedním ze zakladatelů 164. perutě, létal v rámci 137. perutě na Hurricanech a následně se stal velitelem letky 263. perutě, kde létal na typu Hawker Typhoon. V roce 1945 se stal velitelem 266. perutě složené z rhodéských dobrovolníků, ve Velké Británii se dožil požehnaného věku 96 let.

Čítať ďalej
  • 06.07. 2017
  • Daniel Zamarbide Suárez

Dlouhá a větrná cesta

II. polský sbor, Itálie 1945


Polsko bylo napadeno Německem 1. září 1939 a o sedmnáct dní později také Sovětským svazem, 6. října kapitulovaly poslední jednotky. Velká část armády ale zůstala stále bojeschopná a odešla do zahraničí. Jednotky loajální exilové vládě byly reorganizovány ve Francii a po její porážce evakuovány do Velké Británie.

Čítať ďalej
  • 06.07. 2017
  • Javier Redondo

Knižné novinky