Modelář

Najstarší modelársky časopis v Európe vydávaný nepretržite od roku 1949. Ako jediný vo svojej kategórii dominuje na českom a slovenskom časopiseckom trhu. Cieľovou skupinou sú priaznivci plastikových modelov. Obsah: novinky na trhu; recenzie; stavebné postupy; tipy a triky. Špeciálne vydanie: Modelář Extra, vychádza dvakrát ročne.

Ramzan

Před několika měsíci mi kamarád zaslal černobílou fotografii BMP-1, které uvízlo v řece Sunža protékající Grozným v Čečně, a okamžitě jsem se do ní zamiloval. Exploze vozidlu nejspíše rozdrtila zadní dveře, blatníky chyběly úplně, stejně jako jeden poklop na korbě. Navíc korba posloužil jako hráz pro vrbový kmen, který po proudu řeky připlul. Tento výjev přímo volal po modelovém ztvárnění.

Čítať ďalej
  • 24.07. 2017
  • Jean Bernard André

F-16CJ Block 50

Ďalším typom, ktorý mi chýbal do zbierky, je ikonická F-16. Pri výbere stavebnice sa stala jasnou voľbou F-16 od firmy Tamiya – jedna z najlepších stavebníc v štvrťke. Keďže výlisky sú čistý klik-klak, dumal som, ako ju ešte vylepšiť a trochu si skomplikovať život. Na výber je toho našťastie dosť. Z doplnkov rôznych výrobcov som sa nakoniec rozhodol použiť všetky dostupné podľa filozofie „Cesta je cieľ“.

Čítať ďalej
  • 21.07. 2017
  • Ľubomír Kerék

Delostrelecký tank T-34/122

Niektoré krabice so stavebnicami majú trošku zaujímavejšiu históriu ako iné. Platí to aj v prípade T-34/76 firmy Dragon v mierke 1:35, ktorú si medzi sebou prehadzovali ako horúci zemiak viacerí velikáni československého modelárskeho a motorkárskeho priemyslu – Petr „Dolin“ Doležal, Petr Hlaváček, moje skromné ja a Tomáš Brablc.

Čítať ďalej
  • 20.07. 2017
  • Martin Kováč

Maňákův Typhoon

Přesná podoba Typhoonu Mk.Ib JP613 Jiřího Maňáka není známa. Tyto kresby jsou rekonstrukcí vycházející z podoby blízkých strojů ze stejného období. Letoun nesl v době svého sestřelení 28. srpna 1943 standardní zbarvení britských denních stíhacích letounů.

Čítať ďalej
  • 10.07. 2017
  • Jan Máče

Knižné novinky