Modelář

Najstarší modelársky časopis v Európe vydávaný nepretržite od roku 1949. Ako jediný vo svojej kategórii dominuje na českom a slovenskom časopiseckom trhu. Cieľovou skupinou sú priaznivci plastikových modelov. Obsah: novinky na trhu; recenzie; stavebné postupy; tipy a triky. Špeciálne vydanie: Modelář Extra, vychádza dvakrát ročne.

Grunau Baby IIb

(pilot János Márkus, Maďarsko 1952)


„Klídek, pohoda…“ Takový pocit ve mně vyvolává dioráma zhotovená počátkem roku 2014. A přitom to mělo dopadnout úplně jinak. Původní projekt byl totiž připraven s jiným letadlem. Pak jsem se ale dostal ke stavebnici Grunau Baby IIb od firmy AZ Model a původní myšlenku pozměnil. Důvodů pro to bylo více:

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • Filip Bílek

N1K2-Ja

Japonský strednoplošník Kawanishi N1K Shiden (George) bol dlho mimo zorné pole môjho modelárskeho záujmu. Spúšťacím mechanizmom bolo nadšenie pre skupinovú stavbu mojich modelárskych priateľov. Nie je nič lepšie, ako si vybrať na stavbu stavebnicu, ktorú doma nemáte. Po prehliadke stavebníc od výrobcov Tamiya, Hasegawa a Aoshima som zistil, že kit od firmy Aoshima pre moje účely bude vyhovovať najlepšie.

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • Richard Kovalčík

Zlín Z-37 Čmelák „Servus chlapci“

Koho by před pár léty napadlo, že nejmodernějšími výrobními technologiemi vznikne stavebnice i takového letadla, jakým je Zlín Z-37 Čmelák. Přes sedm set vyrobených kusů tohoto stroje sice létalo především v Československu a několika zemích RVHP, ale ze světového pohledu to významný typ není.

Čítať ďalej
  • 14.10. 2020
  • Josef Choreň

Českoslovenští stíhači u britských perutí

v bitvě o Británii


Před osmdesáti léty zuřila letecká bitva o Británii. Velmi úspěšně do ní zasáhlo také přibližně několik desítek stíhacích pilotů z Československa. Těžkých bojů v létě a na podzim roku 1940 se ale nezúčastnili pouze piloti československé 310. a 312. stíhací perutě. Mnoho našich pilotů bylo přiděleno také k britským jednotkám, kde dosáhli nezanedbatelných úspěchů.

Čítať ďalej
  • 01.10. 2020
  • Jan Máče

T-55 FK Crvena Zvezda Bělehrad

ÚVODPočas našej minuloročnej návštevy Belehradu, ktorú absolvujeme každú zimu už niekoľko rokov po sebe, sme okrem iných miest navštívili aj futbalový štadión Belehradského klubu FK Crvena Zvezda. Priamo pred štadiónom s výhľadom na časť mesta je umiestnený tank T-55 vo veľmi zachovalom stave – je to tank fanklubu Červenej hviezdy, o čom jasne vypovedajú aj dekorácie na jeho prednej časti. Povedal som si, že by nebolo zlé postaviť si model tohto vozidla do zbierky. Bolo jasné, že bude trochu odlišný od iných, pretože na ňom nie je veľa patiny, a že vynikať bude jeho viac dekorovaný predok.

Čítať ďalej
  • 01.10. 2020
  • Štefan Pásztor

Knižné novinky