Modelář

Najstarší modelársky časopis v Európe vydávaný nepretržite od roku 1949. Ako jediný vo svojej kategórii dominuje na českom a slovenskom časopiseckom trhu. Cieľovou skupinou sú priaznivci plastikových modelov. Obsah: novinky na trhu; recenzie; stavebné postupy; tipy a triky. Špeciálne vydanie: Modelář Extra, vychádza dvakrát ročne.

Spitfiry Mk.I československých pilotů

Poněkud nečekanou novinkou loňského roku byla zcela nová stavebnice letounu Supermarine Spitfire Mk.I v měřítku 1:48 od japonské firmy Tamiya. V této souvislosti je vhodné připomenout historii bojových operací československých pilotů na první verzi slavného Spitfiru.

Čítať ďalej
  • 17.05. 2019
  • Jan Máče, Karel Tůma

Tygřík

Ačkoliv byl Pz.Kpfw.II Ausf.J, označovaný také jako VK 16.01, konstruován jako průzkumné vozidlo, měl na tuto třídu vozidel nezvykle tlusté pancéřování. V tomto smyslu byl označován spíše jako těžký průzkumný tank než jako lehký tank. Svou hmotností 18 tun sice spadal do kategorie lehkých tanků, ale tloušťkou pancéřování v podstatě odpovídal tanku Tiger. Tím se zároveň stal nejlépe chráněným vozidlem v kategorii lehkých tanků ze všech válčících stran.

Čítať ďalej
  • 17.05. 2019
  • Murat Özgül

Afghánsky T-62

Trištvrteročná pauza kvôli zdravotnému stavu ma už pekne štvala, rozhodol som sa začať pomaličky lepiť aj v ťažkostiach choroby. Vybral som sa hrabať do skrine, čo vhodné a pomerne jednoduché na stavbu tam mám. Do rozstrela sa dostala T-26 a T-62, nakoniec som si vybral stavebnicu T-62 od Trumpeteru, pretože je preverená a je na ňu množstvo rôznych zaujímavých predlôh.

Čítať ďalej
  • 16.05. 2019
  • Martin Martinsos Šiška

Supermarine Spitfire Mk.I

Stavebnice Tamiya už majú modelári po dlhé roky zakódované ako synonymum pre nadpriemer a kvalitu. Preto ani pri vydaní novej formy skorej verzie Spitfire Mk.I sa nedalo očakávať nič iné ako kvalita a presnosť. Spitfire je medzi výrobcami stavebníc i modelármi obľúbený a dá sa povedať, že z modelárskeho hľadiska dosť opozeraný, nakoľko ho vo veľkých počtoch je možné vidieť na skoro každej modelárskej súťaži, internetovom fóre, alebo sociálnych sieťach.

Čítať ďalej
  • 16.05. 2019
  • Ing. Peter Sýkora

Knižné novinky