„Zdar pánové…“

„… tak mě napadlo, jestli neudělat takový putovní článkový Modelář retrochallenge nebo Modelářskou retroštafetu.“Takto začínal e-mail od Jindru Šterbáčka, ktorý nás mal vyhecovať k stavbe modelov z retrostavebnic.

Retrostavba, retromodely, retronábytok, retroúčesy. Čo je vlastne to retro? Je to nostalgia? Spomienky? Ako to celé chápať? Ako postaviť retromodel? Pre každého to môže znamenať niečo iné. Stavebnica, ktorú som si vybral, prišla na trh v roku 1985. V tom čase som ešte o modelárstve ani nechyroval. O pár rokov neskôr som sa však už ponáral do stránok katalógov firiem Hasegawa, Tamiya, Fujimi, Italeri, Revell a Monogram, a sníval o tom, že raz si tie stavebnice kúpim a zlepím. Pre mňa je retro spomienkou na tieto časy snívania o veciach, ktoré som si nevedel dopriať.

A v tomto je súčasná doba veľmi podobná. Aj teraz väčšina z nás spomína na časy dávno minulé, ako aj na časy blízko nedávne. Mnohé predtým jednoduché a samozrejmé chvíle a činnosti sú teraz len spomienkami a dúfajme, že sa z týchto problémov svet dostane čo najskôr, aby sme si mohli nájsť niečo nové, na čo sa bude dať nadávať. Na facebookovej stránke časopisu Modelář je krátke video, ktoré som vytvoril počas prvého lockdownu pred stavbou modelu. Článok som začal písať pár minút po začiatku jesenného lockdownu.

Text a foto: Richard Kovalčík

Viac sa dočítate v časopise Modelář 1/2021, ktorý vyšiel 13. 1. 2020

Obsah Modeláře 1/2021 nájdete – TU.

Knižné novinky