Lanz Bulldog D8500 mod. 1938

Ukrajinská firma Miniart sa znovu postarala o milé prekvapenie, keď koncom tohto roku do svojho výrobného programu nečakane zaradila malý nemecký traktor Lanz Bulldog D8500. Jako poznám stratégiu tejto firmy, neostane len pri jednej modifikácii. Už teraz sú dostupné dva typy – D8500 mod. 1938 s oceľovými kolesami a D8506 mod. 1937 s kolesami na pneumatikách, očakávam ešte minimálne jednu verziu so strechou.

Na prvý pohľad nejde o tradičnú stavebnicu firmy Miniart, pretože krabica je oveľa menšia. Samozrejme, predloha bola pomerne malá, no očakával som, že diely budú „naporciované“ na drobnejšie, ako má v niektorých prípadoch tento výrobca vo zvyku. Nebolo to tak, no na detailnosti to modelu určite neubralo.

Až na niekoľko dielov podvozku je všetko vylisované vo väčších kusoch, vďaka čomu je model možné bez úprav úplne pohodlne postaviť za víkend. To sa mi už dávno nepodarilo. Napomohlo tomu aj riešenie skladby podvozku, kde je nutné tmeliť len jednu malú časť a ostatné spoje sú zakryté ďalšími dielmi. Veľmi oceňujem aj absenciu stôp po vyrážačoch. Jediné miesta, okrem spoja na podvozku, ktoré je potrebné tmeliť, sú dve prepadliny (sedadlo a veko na kapote) a spoj na zadných ráfoch. Komplikáciou, ktorá zaberie trochu viac času, je stopa po deliacej rovine na polkách ráfov, ktorú je potrebné prácne odstrániť.

Text a foto: Štefan Pásztor

Viac sa dočítate v časopise Modelář 11/2020, ktorý vyšiel 4. 11. 2020

Obsah Modeláře 11/2020 nájdete – TU.

Knižné novinky