Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Ryanair rozšíří působnosti i na Pardubice

Irská nízkotarifová letecká společnost Ryanair dnes oznámila, že od 30. října letošního roku zahájí provoz nového obousměrného leteckého spojení mezi letištěm v Pardubicích a Londýnem – Stanstedem, které bude operováno třikrát týdně.

Čítať ďalej
  • 23.02. 2017
  • Jiří Kučírek

Speciální jazykový kurz pro palubní střelce

Ve čtvrtek 9. února 2017 navštívila 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou delegace z ostravského simulačního centra (Helicopter Training Point, HTP) v doprovodu britských taktických instruktorů. Cílem návštěvy byl dohovor k tvorbě sylabu dle standardů NATO a EU k nově vytvářenému speciálnímu jazykovému kurzu pro palubní střelce.

Čítať ďalej
  • 23.02. 2017
  • 22. zVrL

Brána do krajiny Everestu

Letisko Tenzing-Hillary v nepálskej Lukle


Mount Everest, v nepálčine Sagarmáthá, po čínsky Ču-mu-lang-ma. Najvyššie položený bod planéty leží vo výške 8848 m nad morskou hladinou. Horu objavili v roku 1856 počas veľkého trigonometrického prieskumu Indie a označili ju Peak XV. Meno po hlavnom zememeračovi Indie, sirovi Georgeovi Everestovi, dostala až v roku 1865. Vtedy ešte nikto netušil, že hora so svojím okolím sa stane ročne cieľom tisícov horolezcov a turistov.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • RNDr. Ján Madarás, PhD., Martin Stolár, RNDr. Mich

V Košiciach pristálo spektroskopické laboratórium

Jedným z najzaujímavejších lietadiel, ktoré navštívili košické letisko v ostatnom období, bolo lietadlo s lotyšskou poznávacou značkou YL-FBI (nie, lietadlo nemá nič spoločné s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie FBI). Lietadlo typu BN-2T-4S Defender je výrobkom u nás veľmi málo známej britskej leteckej firmy Britten-Norman, ktorá sídli na ostrove Wight a je jediným nezávislým výrobcom obchodných lietadiel vo Veľkej Británii.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • Letisko Košice

Eurowings se těší z velkého růstu

V pátek 10. února odstartovaly z Hamburku tři Eurowings letadla do Manchesteru, Stuttgartu a Norimberku. Jednalo se o první lety v rámci šestileté dohody o wet-leasingu zahrnující pronájem 33 letadel od společnosti Air Berlin - s kompletní posádkou kabiny, palubními průvodčími a smlouvou o údržbě.

Čítať ďalej
  • 22.02. 2017
  • Eurowings

Knižné novinky