Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Z Istanbulu občas priletí „osemstovka“

Spoločnosť Turkish Airlines štandardne používa na svojej linke z Istanbulu do Košíc a späť lietadlá radu Airbus A320 (prevažne menší model A319). Z rôznych prevádzkových či technických dôvodov nasadzujú turecké aerolínie na „košickú“ linku aj iné typy lietadiel.

Čítať ďalej
  • 02.05. 2017
  • Radomír Mlýnek

Srdce Air Baby stále bije

Československý letecký motor Praga B pro lehká a sportovní letadla


Nebe nad Českou republikou brázdí od července 2015 také historický letoun Praga E.114 Air Baby. Stroj výrobního čísla 122 vznikl v Letadlovém oddělení ČKD Praga v roce 1947 a vybaven byl čtyřválcem Walter Mikron III. Během poslední náročné rekonstrukce ale získal další unikátní výrobek předválečného ČKD Praga - dvouválec Praga B. Stroj je tak v současné době poháněn nejstarším funkčním motorem této značky a připomíná tedy i bohaté tradice přímého pokračovatele jejího letadlového oddělení, dnešního státního podniku LOM Praha.

Čítať ďalej
  • 02.05. 2017
  • Marcel Sezemský

Ukrajinskí záchranári

Špeciálna letecká záchranárska jednotka


Vo väčšine krajín je civilná ochrana podriadená ministerstvu vnútra. Niektoré však majú pre civilnú ochranu vytvorenú vlastnú organizáciu či dokonca ministerstvo, prípadne úrad na úrovni ministerstva. Medzi takéto krajiny patrí okrem Kazachstanu, Ruska a Švajčiarska aj Ukrajina.

Čítať ďalej
  • 02.05. 2017
  • Alexander Golz, RNDr. Michal Stolár

Eurowings zahajují působení ve Weeze

Eurowings rozšiřují od 14. června 2017 nabídku v Severním Porýní Vestfálsku o lety z letiště Weeze. S šesti lety týdně z Weeze do Mnichova tak letecká společnost posiluje nabídku vnitrostátních letů. Od 19. června mezi pondělím a pátkem budou na této trase provozovány dokonce dva lety denně.

Čítať ďalej
  • 28.04. 2017
  • Eurowings

Knižné novinky