Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Mars dolétal

Velký létající člun končí


Hydroplán Martin JRM Mars vznikl v počtu pouhých sedmi kusů, z nichž poslední s pojmenováním Hawaii Mars II ještě před nedávnem létal v rámci hasicích akcí, neboť byl upraven pro protipožární úkoly. Nyní se ale, jak se zdá, letová kariéra strojů definitivně završila a jejich provozovatel, společnost Coulson Flying Tankers, s nimi nadále nepočítá.

Čítať ďalej
  • 06.08. 2019
  • JUDr. Jakub Fojtík, Ph.D., LL.M.

V Košiciach tankoval vrtuľník Ka-32

V porovnaní s klasickými lietadlami prilietava na košické letisko relatívne málo lietadiel s pohyblivými nosnými plochami, teda vrtuľníkov Nedávno sa tam zastavil na dotankovanie paliva zaujímavý vrtuľník s ruskou poznávacou značkou RF-32800. Nápis „MČS Rossii“ na trupe uvádza, že ide o vrtuľník, patria ruskému Ministerstvu pre mimoriadne situácie.

Čítať ďalej
  • 06.08. 2019
  • Radomír Mlýnek

Z Bratislavy pribudne nová linka do Odesy

Z bratislavského Letiska M. R. Štefánika budú môcť cestujúci využiť už tretiu pravidelnú leteckú linku na Ukrajinu. Po Kyjeve a Ľvove otvorí dopravca Wizz Air od novembra aj letecké spojenie W6 2198/2197 z Bratislavy do Odesy pri Čiernom mori a späť. Nová letecká linka bude k dispozícii od 3. novembra 2019 s frekvenciou dvakrát týždenne, v stredu a v sobotu.

Čítať ďalej
  • 06.08. 2019
  • Letisko Bratislava

Testy prověřující vlastnosti L-39NG

se naplno rozeběhly


Společnost Aero Vodochody Aerospace úspěšně pokračuje v testovací fázi vývoje L-39NG. Na druhém vyrobeném prototypu začaly statické zkoušky ověřující pevnost konstrukce, které provádí Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze. Na prvním letovém prototypu, jenž absolvoval první let 22. prosince 2018, probíhají pozemní vibrační zkoušky a od září bude tento letoun pokračovat v letových testech.

Čítať ďalej
  • 05.08. 2019
  • Aero Vodochody Aerospace

Letecké dni sú skvelou príležitosťou ako ukázať

reálny pokrok v modernizácii vzdušných síl


Medzinárodné letecké dni sú skvelou príležitosťou ako môžeme ukázať občanom reálny pokrok v modernizácii vzdušných síl. Uviedol to v sobotu 3. augusta minister obrany SR Peter Gajdoš po tom, ako slávnostne otvoril už ich 9. ročník na Leteckej základni Sliač.

Čítať ďalej
  • 05.08. 2019
  • Ministerstvo obrany SR

Knižné novinky