Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Životaschopný a flexibilný

Ľvovský štátny letecko-opravárenský závod modernizuje nielen MiG-29 Stíhacie lietadlo ruskej výroby MiG-29 je jedno z najznámejších bojových lietadiel súčasnosti. Z výrobných liniek vyšlo viac ako 1600 kusov, ktoré boli významným exportným artiklom bývalého Sovietskeho zväzu a platí to aj v prípade dnešnej Ruskej federácie. Boli exportované do 21 krajín. Ďalšie boli reexportované či sa dostali do výzbroje štátov po rozpade iných štátnych útvarov ako Československa a Sovietskeho zväzu. Dnes slúžia v 26 vojenských letectvách sveta. Ich modernizácia a údržba je lukratívny obchod. Preto sa do neho zapájajú viaceré subjekty, medzi nimi aj Ľvovský štátny letecko-opravárenský závod z Ukrajiny.

Čítať ďalej
  • 13.09. 2017
  • Alexander Golz, RNDr. Michal J. Stolár

Kam se ubírá ruský kosmický výzkum?

V úterý 19. září se od 18.00 hodin v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy (Královská obora 233, 170 21 Praha 7) koná přednáška a beseda panem Igorem Burenkovem, výkonným ředitelem pro komunikaci agentury Roskosmos, a Sergejem Krikaljovem, bývalým kosmonautem a nyní výkonným ředitelem Roskosmosu pro pilotované kosmické lety.

Čítať ďalej
  • 13.09. 2017
  • EssComm, Omnimedia

Dve lietadlá An-12 v jeden deň

V pondelok 4. septembra pravdepodobne vôbec po prvý raz pristáli na košickom letisku v jeden deň dve lietadlá typu An-12. Išlo o lietadlá verzií An-12BP a An-12BK s ukrajinskými poznávacími značkami UR-CGW, resp. UR-CGV, lietajúce pre spoločnosť Ukraine Air Alliance.

Čítať ďalej
  • 13.09. 2017
  • Radomír Mlýnek, Jiří Kučírek

Saab představuje Gripen Aggressor

Společnost Saab uvádí na trh novou verzi letounu JAS-39 Gripen, Gripen Aggressor. Tato verze vychází z prověřené série Gripen C, jedná se o výjimečnou platformu pro nácvik vzdušného souboje s protivníkem. Gripen Aggressor představuje unikátní kombinaci vysokého výkonu, flexibility, operační dostupnosti a zároveň vyniká nízkými provozními náklady.

Čítať ďalej
  • 12.09. 2017
  • Saab

Primoco UAV očekává úspěch

Pouhé tři roky stačily nové české společnosti Primoco UAV SE k tomu, aby prvotní myšlenku jejího zakladatele na vysoce efektivní a odolný bezpilotní letoun pro civilní použití přetvořila v plně funkční systém, který již získal i certifikaci od Úřadu pro civilní letectví a který je sériově vyráběn pro několik zahraničních uživatelů. Letouny One 100 a One 150 se tak stávají dalším úspěšným produktem českého leteckého průmyslu.

Čítať ďalej
  • 12.09. 2017
  • Tomáš Soušek

Knižné novinky