Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Letouny ISR v US Air Force

Různé typy průzkumných misí označovaných souhrnně jako ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) představují dlouhodobě jednu z priorit USAF, protože jsou nezbytné pro bojovou činnost i politická rozhodnutí Spojených států. V letectvu nyní probíhá diskuze, jak vybalancovat konvenční stroje s bezpilotními systémy a jak současně zvýšit efektivitu jejich provozu a operační schopnosti.

Čítať ďalej
  • 12.07. 2019
  • Tomáš Soušek

Letisko Bratislava v prvom polroku

Vybavilo 945 000 cestujúcich


Letisko M. R. Štefánika vybavilo v prvom polroku 2019 spolu na prílete a odlete 944 752 cestujúcich. Je to o päť percent viac ako v rovnakom období vlani, kedy bolo vybavených 901-tisíc cestujúcich. Zároveň je to druhý najvyšší počet cestujúcich v prvom polroku v celej histórii letiska. V tomto období sa uskutočnilo 13 089 letov.

Čítať ďalej
  • 12.07. 2019
  • Letisko Bratislava

Capable Fireman Rescuer 2019

Cvičení proběhlo tentokrát ve Kbelích


Cvičení Capable Fireman and Rescuer probíhá čtyřikrát do roka. Ve středu 10. července 2019 se konalo na letišti ve Kbelích a účastnilo se ho téměř sto padesát hasičů. Z techniky se zapojil také vrtulník s tzv Bambi vakem, který slouží k hašení požárů v podvěsu.

Čítať ďalej
  • 12.07. 2019
  • 24. zDL

DV Day v rámci cvičenia Central Hawk 2019

V dňoch 8. až 20. júla 2019 prebieha v Taktickom krídle Sliač výcviková aktivita príslušníkov taktického krídla a 100. letky RAF pod názvom Central Hawk 2019. Aktivita je zameraná na výcvik pilotov taktického letectva v manévrovom vzdušnom boji v rámci spoločnej letovej činnosti.

Čítať ďalej
  • 12.07. 2019
  • tks

Super Pumy pre Ukrajinu

Vrtuľníkom sovietskej a postsovietskej výroby z Ruska používaným na Ukrajine sa väčšinou blíži koniec technickej životnosti. Na niektorých síce prebehli a prebiehajú v rámci modernizácie vybavenia štrukturálne úpravy draku a výmeny motorov, ktoré výrazne posúvajú termín vyradenia, ale donekonečna tento proces nie je možné opakovať. Počet schopnej vrtuľníkovej techniky tak neustále klesá.

Čítať ďalej
  • 11.07. 2019
  • Alexander Golz, RNDr. Michal J. Stolár

Knižné novinky