Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Zbrojíři v leteckých opravnách

Skupina letecké výzbroje ve státním podniku LOM Praha existuje již třiadvacet let. Vznikla v roce 2000 ještě v tehdejších Leteckých Opravnách Kbely (LOK), a to jako součást technického úseku. Její profesní curriculum vitae lze rozdělit na několik etap.

Čítať ďalej
  • 17.03. 2023
  • LOM Praha

Slovensko daruje Ukrajine 13 stíhačiek MiG-29

Vláda SR rozhodla o poskytnutí uzemnených a pre Slovensko už nepoužiteľných stíhacích lietadiel MiG-29 Ukrajine. V zmysle Charty OSN a dobrých, priateľských vzťahov s Ukrajinou rozhodla konsenzuálne a plne s Ústavou SR v prospech darovania lietadiel - ochrany ľudských životov.

Čítať ďalej
  • 17.03. 2023
  • Ministerstvo obrany SR

ERA využila Airspace World na maximum

Ve švýcarské Ženevě se od 8. do 10. března uskutečnil první ročník veletrhu Airspace World 2023 a ERA byla samozřejmě u toho. Airspace World (ASW) letos nahradil World ATM Congress, který se v minulých letech ve stejném jarním termínu pravidelně konal ve španělském Madridu. ASW tak pokračuje v tradici největší výstavní události v oblasti civilního řízení letového provozu na světě.

Čítať ďalej
  • 17.03. 2023
  • ERA

Pozvánka na Česko-indický průmyslový den

V rámci posilování mezinárodní spolupráce v kosmických aktivitách, a to jak v kosmickém průmyslu, tak v akademické sféře, se dne 18. dubna 2023 na Ministerstvu dopravy ČR uskuteční Česko-indický průmyslový den, za účasti zástupce Indické kosmické agentury (ISRO), indických firem a institucí.

Čítať ďalej
  • 17.03. 2023
  • Czech Space Portal

Challenger registrovaný v krajine bez letiska

Medzi bizjety, ktoré z času na čas pristanú na košickom letisku, patria aj lietadlá vyrábané kanadskou firmou Bombardier, konkrétne z rodiny bizjetov s marketingovým označením Challenger (vyzývateľ). Pôvodným výrobcom typu Challenger bola kanadská firma Canadair. Nedávno ma na ploche letiska zaujal Challenger 605… no vlastne upútala ma jeho poznávacia značka T7-OCH. Máloktorý štát, v ktorom je lietadlo registrované, má totiž nezvyklý prefix tvorený kombináciou písmena a číslice. Netušil som, ktorému štátu priradiť prefix T7, tak musel pomôcť internet.

Čítať ďalej
  • 17.03. 2023
  • Rado Mlýnek

Knižné novinky