Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

100 rokov československého letectva

Letecký zbor československého vojska sa sformoval 30. októbra 1918 v mladej Československej republike vzniknutej krátko pred skončením 1. svetovej vojny. Velil mu česky pilot a bývalý príslušník rakúskouhorského letectva stotník (hodnosť zodpovedala hodnosti kapitána) Jindřich Kostrba. Pri zrode zboru stáli i ďalší letci, ktorí predtým bojovali na frontoch ako letci habsburskej monarchie či ako príslušníci čs. légii.

Čítať ďalej
  • 22.09. 2018
  • Ján Begala

Leonardo C-27J Spartan

Leonardo C-27J Spartan je vojenské dvojmotorové ľahké viacúčelové taktické dopravné lietadlo. Vyvinuli ho v rámci programu nového taktického dopravného systému (Tactical Transport System), ktorý mal zabezpečiť presun osôb, výzbroje a materiálu do bojovej zóny. Od 31. októbra 2017 tento typ lietadla slúži aj v Ozbrojených silách Slovenskej republiky.

Čítať ďalej
  • 22.09. 2018
  • RNDr. Michal J. Stolár, Martin Stolár

Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltem

Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem, včetně nasazení v noci, uskutečnili specialisté úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany pro příslušníky lotyšských a litevských protiletadlových raketových jednotek v rámci jejich ostrých bojových střeleb. Alianční cvičení proběhlo ve výcvikovém prostoru Škedé nedaleko přímořského města Liepaja.

Čítať ďalej
  • 22.09. 2018
  • Vojenský technický ústav

V hromadném seskoku téměř tisíce výsadkářů

byli i čeští parašutisté z Chrudimi


Ve výcvikovém centru ozbrojených sil USA v německém Hohenfelsu probíhá od minulého týdne mezinárodní cvičení Saber Junction 2018 za účasti téměř šesti tisíc vojáků. Do cvičení se zapojily také téměř dvě stovky českých vojáků ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi, kteří byli za soumraku součástí taktického vzdušného výsadku o síle tisíc výsadkářů. Až do 1. října budou plnit spektrum operací v určeném prostoru.

Čítať ďalej
  • 22.09. 2018
  • Armáda ČR

NATO cvičenie MACE XIX

Od vstupu Slovenskej republiky do NATO 29. marca 2004 sa jej ozbrojené sily zúčastnili na celom rade cvičení doma i v zahraničí. Do viacerých sa zapojili aj slovenské vzdušné sily. Medzi najväčšie na domácom území patrili cvičenia letectva a síl protivzdušnej obrany MACE XIII 16. – 24. apríla 2012 a MACE XVI 15. – 30. septembra 2014. V dňoch 9. až 27 júla 2018 Veliteľstvo Vzdušných síl OS SR už po tretí raz zorganizovalo v súčinnosti s Aerospace Capabilities Group 3, NATO Air Force Armaments Group a podskupinou SG/2 pri veliteľstve NATO v Bruseli toto cvičenie pod názvom MACE XIX.

Čítať ďalej
  • 20.09. 2018
  • RNDr. Michal J. Stolár

Knižné novinky