Letectví + kosmonautika

Najčítanejší letecký časopis vydávaný v ČR a SR. Vychádza už od roku 1921. Obsah: aktuálne spravodajstvo; rozhovory, reportáže mapujúce aktuálne dianie v letectve doma a vo svete; rubriky zamerané na históriu, súčasnosť a budúcnosť leteckej dopravy, vojenské letectvo, letecký priemysel a kozmonautiku. Špeciálne vydania: ročenky nazvané Vzdušné síly Armády České republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Obsah ročníka: Je vždy pri obsahu čísla 12 daného roku.

Čo ponúka svet cvičných lietadiel

Výmena súčasnej bojovej leteckej techniky Vzdušných síl OS SR, reprezentovanej stíhacími lietadlami MiG-29 s analógovou avionikou, za lietadlá F-16 s pokročilou digitálnou avionikou si žiada prejsť na novú kvalitu aj v kategórii cvičnej leteckej techniky. Jednak pre jej vek, jednak pre jej avionické vybavenie. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky preto hľadá možnosti modernizácie podzvukového letectva.

Čítať ďalej
  • 10.12. 2020
  • RNDr. Michal J. Stolár

Nové prešovské vrtuľníky v plnom nasadení

Prešovské vrtuľníkové krídlo prevzalo prvé dva kusy UH-60M (7639, 7640) 3. augusta 2017. Dodané boli 26. júna 2017. Z USA ich prepravila loď do nemeckého prístavu Bremerhaven. Priamo na móle boli skompletizované a prevzali ich slovensko-americké posádky, ktoré s nimi preleteli do Prešova. Ešte v tom istom roku 16. a 17. septembra sa vrtuľník s evidenčným číslom 7640 zúčastnil na Dňoch NATO v Ostrave.

Čítať ďalej
  • 10.12. 2020
  • Ján Begala, Michal Stolár

Navždy odišiel PhDr. Igor Graus, PhD.

Dňa 4. decembra 2020 vo veku 60 rokov nečakane skonal PhDr. Igor Graus, PhD., riaditeľ Štátneho archívu v Banskej Bystrici, ktorý bol aktívnym spolupracovníkom rezortu obrany i Vojenského historického ústavu.

Čítať ďalej
  • 09.12. 2020
  • VHÚ Bratislava

Letiště Praha podá trestní oznámení

na neznámého pachatele pro pomluvu


Společnost Letiště Praha se důrazně ohrazuje proti tvrzením zveřejněným na anonymní internetové stránce www.okradliletiste.cz a proti velkoformátovým billboardům, které na stránku odkazují. Tvrzení uvedená na internetové stránce jsou zkreslená, pomlouvačná a poškozují dobré jméno společnosti Letiště Praha, a. s.

Čítať ďalej
  • 09.12. 2020
  • Letiště Praha

Vládna letka v čase „korony“

Udalosti, ktoré priniesol tohtoročný marec, zásadne ovplyvnili život spoločnosti, a nielen našej. Nový koronavírus obletel celý svet. Razom došlo k zmene pracovných návykov a k bežným úlohám nečakane pribudol rad nových. Mnohé z nich mali pomôcť riešiť kritickú situáciu počas prvej vlny pandémie. Dnes bojujeme s druhou vlnou, ale naším článkom sa vraciame do obdobia, keď Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky realizoval prvé kroky spojené s opatreniami proti šíreniu ochorenia Covid-19.

Čítať ďalej
  • 09.12. 2020
  • Ján Begala

Knižné novinky