Na Slovensko dorazili antigénové testy

pre potreby celoplošného testovania na Covid-19


V skorých ranných hodinách pristálo na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave nákladné lietadlo Antonov An-124-100 Ruslan (RA-82044) spoločnosti Volga-Dnepr, ktoré na Slovensko doviezlo takmer tri milióny kusov antigénových testov pre potreby nadchádzajúceho celoplošného testovania obyvateľstva Slovenskej republiky na ochorenie Covid-19.

Od rána si profesionálni vojaci zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR prebrali celkovo 187 200 sád testov, 40 800 rúšok, 14 096 respirátorov, 467 900 jednorazových a chirurgických rukavíc, 16 850 overalov, 2350 štítov a okuliarov, 7045 návlekov na obuv, 7050 ochranných čiapok a kukiel, 710 emitných misiek potrebných pre zabezpečenie prvej etapy testovania. Tento materiál distribuujú Ozbrojené sily SR vlastnými prostriedkami v prvom rade na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove. Okrem toho vojaci v súčinnosti so samosprávami pokračujú aj v organizačných prípravách pilotného testovania.

V súvislosti so zabezpečením materiálu pre testovacie miesta rezort obrany oceňuje pomoc vo forme darov, ako napríklad v prípade závodu na výrobu papiera Mondi SCP v Ružomberku, ktorý poskytol pre tento účel hygienické vreckovky a kancelársky papier. Tie budú využité už pri pilotnom testovaní obyvateľov Dolného Kubína, Námestova, Tvrdošína a Bardejova.

Záujemcovia z radov zdravotníkov či dobrovoľníkov sa stále môžu registrovať prostredníctvom formulára na webovej stránke www.korona.gov.sk. Aktuálne informácie o celoplošnom testovaní sú pre verejnosť k dispozícii na webovom sídle rezortu obrany www.mosr.sk.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU a TU.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /red
Foto: Letisko Bratislava a Ozbrojené sily SR

 

Knižné novinky