Ryanair začal opäť lietať z Bratislavy

takmer po 4 mesiacoch od zákazu civilných letov


Najväčší letecký dopravca, ktorý vykonáva priame pravidelné lety z Bratislavy, spustil (takmer po 4 mesiacoch od zákazu civilných letov a uzemnení svojich lietadiel kvôli koronavírusu) opäť prevádzku z Letiska M. R. Štefánika. Dnes odleteli s Ryanairom z letiska v Bratislave prví cestujúci do Burgasu v Bulharsku a na Pafos na Cypre.

Dopravca Ryanair plánoval už od 1. júla spustiť po 3,5 mesiaci od zákazu civilných letov pravidelné lety z Bratislavy, keďže od júla začal prevádzkovať 1 000 letov denne v rámci celej svojej európskej siete liniek. No keďže Slovensko dovtedy neotvorilo hranice so Spojeným kráľovstvom, Írskom a Španielskom, svoje plánované lety do Birminghamu, Edinburghu, Manchesteru, Londýna, Dublinu, Malagy, na Malorku a späť zatiaľ nemohol uskutočniť.

„Ryanair je náš dlhodobý, stabilný partner, tento rok oslávime v októbri 15 rokov, odkedy začal prvýkrát lietať z Bratislavy, 6 rokov tu má aj svoju základňu. Sme radi, že po 4 mesiacoch uzemnenia flotily kvôli koronavírusu mohol opäť začať lietať z Letiska M. R. Štefánika. Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 % svojich pôvodných letov. Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však 4 do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” vyjadril sa generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Letový poriadok Ryanairu z Bratislavy od spustenia letov (od júla):
Cyprus – Pafos (lety povolené, prvý let 4. júla)
Bulharsko – Burgas (lety povolené, prvý let 4. júla)
Grécko – Solún, Korfu (lety povolené, prvý let 6. júla do Solúna, 7. júla na Korfu)
Írsko – Dublin (lety povolené až po 6. júli, prvý let 8. júla)
Španielsko – Palma de Malorka, Malaga (lety povolené až po 6. júli, prvý let 7. a 10. júla)
Taliansko – Alghero na Sardínii (lety povolené až po 6. júli, prvý let 11. júla)
Spojené kráľovstvo – Londýn, Birmingham, Edinburgh, Manchester – (lety zakázané)

Spustenie letnej dovolenkovej charterovej sezóny a letov cestovných kancelárií
„Od polovice júla očakávame aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie – od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté a lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Letiska M. R. Štefánika Imrich Ancin.

Hygienické opatrenia nariadené na letiskách:
Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR nariadil pre všetky slovenské letiská hygienické opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať počas pobytu na letisku. Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom či šatkou (neplatí pre deti do 3 rokov) a nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla; dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska; dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň 2 metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole. Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Hygienické opatrenia povinné na palubách lietadiel Ryanairu:
▶ povinné nosenie tvárových rúšok pre cestujúcich aj palubný personál,
▶ denná dezinfekcia lietadiel dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú aj v nemocniciach a ich účinok trvá 24 hodín,
▶ HEPA filtre – flotila lietadiel Ryanairu je vybavená filtračným systémom, ktorý odstraňuje vzduchom prenášané častice
    a čistí vzduch každé 3-4 minúty,
▶ dôkladná hygiena rúk cestujúcich aj personálu,
▶ bezkontaktné platby na palube lietadiel,
▶ nevytváranie radov – pri nástupe do lietadla a pri čakaní na toaletu nebude možné čakať v rade, ale prichádzať postupne,
▶ obmedzenie palubných služieb – servírovanie len balených jedál a nápojov, palubný časopis je dostupný len
    v aplikácii Ryanair, nie na palube lietadla.

Na snímke: Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec (vľavo) a riaditeľ letovej prevádzky Letiska M. R. Štefánika Imrich Ancin (vpravo) spolu s posádkou Ryanairu po prvom prílete z Pafosu na Cypre

Text: Letisko Bratislava/r
Foto. Nikola Kapsamunov, Letisko Bratislava

Knižné novinky