Vzdušné síly Armády České republiky

Přestože tradice českého, respektive československého vojenského letectva sahá až do roku 1918, za okamžik vzniku novodobých Vzdušných sil Armády České republiky můžeme považovat 1. červenec 1997, kdy došlo ke sloučení 3. sboru taktického letectva a 4. sboru protivzdušné obrany. Velitelství Vzdušných sil AČR bylo tehdy vytvořeno ve Staré Boleslavi.

Během následujících šesti let fungovaly vzdušné síly jako samostatná složka české armády a prošly řadou změn a reorganizací podřízených útvarů. Jejich příslušníci se jako první čeští vojáci zapojili do alianční činnosti poté, když 12. března 1999 naše země vstoupila do NATO. Letectvo začalo okamžitě zabezpečovat nepřetržitou hotovostní službu v rámci systému NATINADS.

Samostatnost Vzdušných sil AČR skončila 1. prosince 2003, kdy se spolu s pozemními silami a dalšími složkami staly součástí nově vytvořených Společných sil AČR s velitelstvím v Olomouci. V této struktuře fungovalo letectvo až do 30. června 2013 s tím, že jeho velitel byl zároveň jedním ze zástupců velitele společných sil. V rámci reorganizace armády bylo k 1. červenci 2013 znovu vytvořeno samostatné Velitelství Vzdušných sil AČR se sídlem v Praze. Další velkou změnou bylo zrušení 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově k 31. prosinci 2013 a vytvoření nové 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou k 1. prosinci 2013.

Text: Tomáš Soušek
Foto: autor, Jan Čadil

Více se dočtete v Ročence Vzdušných sil Armády České republiky 2019, která vyšla 20. srpna 2019.

Obsah ročenky naleznete - ZDE.

Knižné novinky