Letecké dni sú skvelou príležitosťou ako ukázať

reálny pokrok v modernizácii vzdušných síl


Medzinárodné letecké dni sú skvelou príležitosťou ako môžeme ukázať občanom reálny pokrok v modernizácii vzdušných síl. Uviedol to v sobotu 3. augusta minister obrany SR Peter Gajdoš po tom, ako slávnostne otvoril už ich 9. ročník na Leteckej základni Sliač.

Hlavný program najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku už tradične odštartovali prelety pilotov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky a práve ukážky ich spôsobilostí tvoria podstatnú časť programu dvojdňového podujatia.

„Hlavná časť programu tohtoročných leteckých dní stojí vďaka novej a modernej technike práve na ukážkach slovenských vzdušných síl, čo by ešte pred pár rokmi nebolo ani zďaleka možné. Dnes sa môžeme pýšiť novými vrtuľníkmi Blak Hawk, dopravnými lietadlami Spartan a v neposlednom rade aj tým, že sme prijali strategické rozhodnutie o nákupe nových stíhacích lietadiel. Jednoducho sen každého jedného príslušníka vzdušných síl, sme premenili na realitu – starú nemodernú techniku postupne nahrádzame tými najmodernejšími strojmi na trhu,“ zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň pripomenul, že cieľom modernizácie vojenskej techniky je v prvom rade skvalitniť a zvýšiť pripravenosť ozbrojených síl garantovať bezpečnosť všetkých občanom Slovenskej republiky.

Generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR a predseda komisie pre tvorbu a posudzovanie strategických projektov Ján Hoľko potvrdil, že nová moderná technika je v prvom rade určená pre domáci krízový manažment. „Vďaka projektom, ktoré sme realizovali, máme dnes viac vrtuľníkov pripravených hasiť v ťažko dostupnom teréne a rovnako tak dopravné lietadlá sú kedykoľvek pripravené pre prípad krízovej situácie. Zároveň najväčším modernizačným projektom v novodobej histórii ozbrojených síl – obstaraním stíhacích lietadiel F-16 neprídeme o jednu z najdôležitejších spôsobilostí, ktorou je vlastná ochrana vzdušného priestoru,“ povedal. Zároveň zdôraznil, že s tým súvisí aj zachovanie stoviek pracovných miest – špecialistov, ktorí pôsobia na Leteckej základni Sliač. „A obrovským úspechom je aj to, že naše Letecké opravovne Trenčín sa stali strategický partnerom výrobcu stíhacích lietadiel F-16 aj vrtuľníkov Black Hawk,“ doplnil.

Vzdušné sily predstavili na SIAF 2019 celkovo 15 kusov leteckej techniky a svoje spôsobilosti návštevníkom ukázali v rámci viacerých dynamických ukážok. Novinkou bola samostatná show vrtuľníka UH-60M Black Hawk, pričom v rámci dynamiky mali návštevníci možnosť vidieť tiež spoluprácu stíhacích lietadiel MiG-29 a pozemných bezpečnostných zložiek pri zásahu voči lietadlu C-27J Spartan, alebo spôsobilosti síl pre špeciálne operácie s vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk.

Pre návštevníkov boli počas dvoch dní pripravené tiež viaceré statické ukážky vojenskej techniky pozemných a špeciálnych síl, vrátane výstroja, výzbroje a ručných zbraní, ťažkej kolesovej a pásovej techniky, či prototypu bojového obrneného vozidla 8x8 Vydra, ktorý je špičkovým produktom domáceho obranného priemyslu. Okrem Vzdušných síl OS SR sa tento rok na leteckých dňoch predstavili piloti z ďalších 12 krajín.

Okrem leteckej show a statických ukážok techniky mali návštevníci možnosť zistiť viac aj o procesoch modernizácie Ozbrojených síl SR. Na SIAF 2019 sa totiž predstavia aj Letecké opravovne Trenčín, a to po prvýkrát ako strategický partner spoločnosti Lockheed Martin pre projekty F-16 a UH-60M Black Hawk.

Letecké dni sú jedinečnou príležitosťou, ako verejnosti priblížiť prácu a spôsobilosti vojenského letectva pri ochrane vzdušného priestoru, a tiež novú a modernú techniku ozbrojených síl. Prípadní záujemcovia o vojenské povolanie sa tak mohli počas SIAF 2019 informovať o možnostiach vstupu do ozbrojených síl, ako aj o dobrovoľnej vojenskej príprave a aktívnych zálohách u príslušníkov regrutačných skupín priamo na Leteckej základni Sliač.

Ďalšie snímky a video si môžete pozrieť – TU.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /r
Foto: Jakub Neubauer – MO SR

Súvisiace články:
Aero na leteckých dnech SIAF 2019
MEDZINÁRODNÉ LETECKÉ DNI SIAF 2019
SIAF 2019
Medzinárodné letecké dni na letisku Sliač
Medzinárodné letecké dni SIAF

Knižné novinky