Prešovskí letci zasahovali pod Chopkom

Faktory ako dlho trvajúce sucho a vysoké teploty sa v posledných rokoch čoraz častejšie podpisujú pod vznik a šírenie lesných požiarov v ťažko dostupnom teréne. Tam, kde sa ťažká hasičská technika nedostane, zasahujú skúsení letci z Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove. Jedným z takých zásahov bolo aj hasenie na kopci Veľký Gápeľ v katastri nízkotatranskej obce Bystrá v okrese Brezno.

V pondelok 8. júla sa premiérovo ostrého zásahu dočkala posádka na novom vrtuľníku UH-60M Black Hawk, ktorá pomohla požiar presne lokalizovať a v neskorých večerných hodinách, po zhodení bambi vakov, aj značne obmedziť jeho šírenie. V utorok sa hasenia úspešne ujala posádka vrtuľníka Mi-17 LPZS a posledný deň nasadenia bol v akcii opäť Black Hawk.

Prešovská podpora zo vzduchu sa výraznou mierou podpísala pod zvládnutie krízovej situácie v zalesnenom ťažko dostupnom teréne. Posádky nalietali počas hasenia 15 hodín a zhodili 69 bambi vakov - 138 000 litrov vody. Veľká vďaka patrí pilotom, palubným technikom ale aj pozemnému personálu. Všetci svojou profesionálnou prácou a nasadením dokazujú, že sú neustále pripravení pomôcť chrániť životy a majetok občanov Slovenskej republiky.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: npor. Maroš Kövér
Foto: Vrtuľníkové krídlo Jána Ambruša Prešov, Ozbrojené sily SR

Knižné novinky