Konferencia pri príležitosti 20. výročia

Vesmírnej misie Štefánik


Počas stretnutia kozmonautov pri príležitosti 20. výročia letu prvého občana samostatnej Slovenskej republiky do vesmíru sa uskutočnila 20. februára v hoteli Park Inn by Radisson Danube v Bratislave konferencia nazvaná 20 rokov po – možnosti zapojenia sa SR do projektov ESA. Venovala sa okrem iného aktuálnemu stavu a možnostiam ďalšej participácie Slovenska v európskych kozmických projektoch. Diskusia prebiehala za účasti relevantných predstaviteľov z akademickej, vedeckej, výskumnej a odbornej sféry.

O príprave konferencie, jej cieľoch aj o pozvaných kozmonautoch z okolitých krajín, sme už informovali v našom časopise L+K číslo 2/2019. Pripomeňme len, že na Slovensko napokon pricestovalo 14 kozmonautov z deviatich krajín. Organizátorom podujatia bol Slovenský letecký zväz generála Dr. M. R. Štefánika. Záštitu nad touto aktivitou prevzali prezident SR Andrej Kiska, predseda vlády SR Peter Pellegrini, minister obrany SR Peter Gajdoš a primátor hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo.

S prezentáciami na konferencii vystúpili: Jana Rovňanová (sekcia vedy a techniky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR), Aleš Kučera (Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied), Róbert Rozenberg (Katedra letovej prípravy Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach), Jiří Dušek (Hvězdárna a planetárium Brno, ČR), Tomáš Hrozenský (Slovenská spoločnosť pre vesmírnu politiku), Norbert Werner (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity) a Claudie Haigneré (European Space Agency – Európska vesmírna agentúra).

Účastníci konferencie mohli okrem iného sledovať krátky dokumentárny film z letu prvého slovenského kozmonauta a zároveň si mohli prezrieť panelovú výstavu k 20. výročiu Vesmírnej misie Štefánik, ktorá na 19 paneloch mapuje genézu tejto misie Štefánik a okrem známych faktov a informácií približuje aj tie menej známe, ako aj momenty a udalosti súvisiace s týmto projektom. 

Ako nám potvrdil prezident Slovenského leteckého zväzu Jozef Takács, ciele konferencie vyjadrené stručne už aj v jej samotnom názve, sa podarilo splniť. Rokovanie spojené v čase prestávok aj s autogramiádou pozvaných kozmonautov a individuálnymi rozhovormi s nimi prebiehalo v príjemnej atmosfére a prispelo k dôstojnosti celého spomienkového stretnutia. Ocenil to aj predchodca Jozefa Takácsa vo funkcii, prvý prezident Slovenského leteckého zväzu Štefan Gombík. Brožúru s portrétmi kozmonautov, ktorú pri príležitosti podujatia vydal Slovenský letecký zväz, nájdete - TU.

Pri príležitosti 20. výročia letu do vesmíru Ivana Bellu ocenil minister obrany SR Peter Gajdoš Pamätnou medailou k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Rovnakými pamätnými medailami boli ocenení aj ďalší účastníci Vesmírnej misie Štefánik, ktorí sa zúčastnili na konferencii v Bratislave: Viktor Afanasiev, Sergej Avdejev, Michal Fulier, Claudie Haigneré, Jean-Pierre Haigneré, Saližan Šaripov a Gennadij Padalka (ten sa však nemohol na stretnutí osobne zúčastniť). Snímky z udeľovania ocenení nájdete - TU.

Plukovník Ivan Bella vyjadril poďakovanie všetkým, ktorí mu pomohli konferenciu v Bratislave zorganizovať. Ako uviedol, bol to jeho sen, poďakovať sa ľuďom, ktorí pred 20. rokmi pomohli zviditeľniť Slovenskú republiku, a to nielen počas samotného letu, ale aj počas celej prípravy.

Text: Ján Begala
Foto: Ján Begala, Tibor Čičilla

Knižné novinky