BAE Systems a Williams podpísali dohodu

o zdieľaní technológií stíhačiek a Formule 1


Nová dohoda o partnerstve medzi BAE Systems, Williams Grand Prix Engineering Ltd. a spoločnosťou Williams Advanced Engineering Ltd. zabezpečí zdieľanie technológií, odborných znalostí a zručností v rôznych oblastiach vrátane dizajnov kabín, rozšírenej reality a pokročilých materiálov medzi poprednými svetovými firmami v segmente technického inžinierstva.

Inovátori v spoločnosti BAE Systems zohrávajú kľúčovú úlohu pri vývoji, výrobe a podpore stíhacích lietadiel, ako je napríklad Eurofighter Typhoon, F-35 a programu Future Combat Air Systems. Teraz budú úzko spolupracovať so svojimi kolegami v spoločnosti Williams, organizácii, ktorá desaťročia dosahuje úspechy v ultrakonkurenčnom prostredí Formule 1.

Vylepšené stíhačky i formule
Na základe skúseností a znalostí každej z organizácií sa očakáva, že výsledkom nového partnerstva budú projekty, ktoré vytvoria inovácie celkom meniace pravidlá hry a výrazne ovplyvnia dizajn, výkon a výrobu stíhačiek či rýchlych áut.

Počiatočná spolupráca bude pravdepodobne zahŕňať: prácu na intuitívnom kokpite pre stíhacích pilotov a pretekárov, využívajúc výhody pokroku každej organizácie vo virtuálnej a rozšírenej realite, aerodynamike, ľahkých materiáloch a technológie batérií, ktoré by v budúcnosti mohli napájať solárne bezpilotné lietadlá a autá.

Spoja nápady, podelia si náklady
Spoločnosti budú spolupracovať na vývoji produktov a technológií a koordinovať financovanie tam, kde to bude mať vzájomný prospech. Preskúmajú sa možnosti využitia existujúceho duševného vlastníctva s cieľom využiť niektoré z najnovších pokrokov vo vývoji špecializovaných malých objemov výroby, ako aj odborné znalosti v oblasti dynamiky vozidiel v špecializovanom sektore každej organizácie. K dispozícii budú aj príležitosti na vzájomné vysielanie inžinierov medzi oboma spoločnosťami.

Dohoda o partnerstve nadväzuje na predchádzajúcu kvalitnú spoluprácu medzi spoločnosťami, v ktorých rámci inžinieri z Williams Advanced Engineering využili svoje odborné znalosti, aby pomohli navrhnúť a dodať revolučný simulátor kokpitu, ktorý poskytol BAE Systems, plne flexibilný a interaktívny priestor na experimentovanie v oblasti dizajnu pilotných kabín pri vývoji budúcich bojových lietadiel.

Ian Muldowney, Engineering Director v spoločnosti BAE Systems Air, uviedol: „Vládna stratégia leteckého boja, ktorá bola publikovaná toto leto, poukazuje na dôležitosť špičkových technológií a duševného vlastníctva v Spojenom kráľovstve, vrátane toho, ako sa vytvára, udržuje a využíva.“ A dodal: „Pritom, ako začíname skúmať, čo všetko sa bude vyžadovať od britského bojového leteckého systému budúcnosti, musíme pracovať tvrdšie, aby sme tieto otázky zodpovedali. Spolupráca s poprednými technologickými spoločnosťami mimo nášho odvetvia nám pomôže nájsť nové spôsoby kladenia otázok a premýšľania o riešeniach iným spôsobom.“

Mike O'Driscoll, generálny riaditeľ spoločnosti Williams Group, povedal: „Sme radi, že sme sa pridali k BAE Systems v rámci tejto strategickej aliancie. Tešíme sa na ďalšie rozširovanie tohto vzťahu a na výmenu odborných znalostí medzi talentovanými ľuďmi v legendárnych britských spoločnostiach, v strojárstve i mimo neho, s cieľom priniesť významné výhody našim zákazníkom a partnerom.“

Na plnenie dohody bude dohliadať riadiaci výbor pozostávajúci z vysokých predstaviteľov z každej organizácie, ktorému predsedá Ian Muldowney.

Text a foto: BAE Systems

Knižné novinky