Američania predstavili v Bratislave

najnovšiu verziu lietadla F-16


Zástupcovia globálnej bezpečnostnej spoločnosti Lockheed Martin predstavili 10. apríla 2018 v Bratislave nielen svoju firmu rozvíjajúcu pokročilé technológie a vyrábajúcu okrem mnohých ďalších produktov aj lietadlá, ale prezentovali tiež viacúčelové stíhacie lietadlo F-16 Block 70, ktoré Spojené štáty ponúkajú Slovenskej republike.

Históriu a súčasnosť spoločnosti Lockheed Martin pripomenul John Neilson, riaditeľ komunikácie pre Európu, Indiu a Izrael. Zhrnul v krátkosti cestu firmy od historických koreňov zrodených pred zhruba sto rokmi po súčasný význačný podnik v sektore obranného priemyslu a letectva s takmer 100 000 zamestnancami.

Ponúkané viacúčelové stíhacie lietadlo F-16 Block 70 prezentovali Michael N. Kelley a Craig Dalle. Ako uviedol M. N. Kelley, lietadlo F-16 predstavuje najúspešnejšiu stíhačku na svete, overenú v bojových podmienkach. Block 70 je najnovšou verziou, ktorá sa dostane do sériovej výroby a disponuje najnovšími technológiami. Modernizovaná konštrukcia a schopnosti novo vyrobených lietadiel majú zaistiť, že stroje budú lietať a bojovať minimálne do roku 2045. Nový program ponúka synergiu medzi pokročilými stíhačkami F-16 a lietadlami 5. generácie, ako sú F-22 a F-35, dodal M. Kelley.

Craig Dalle, bývalý pilot námorného letectva USA, zdôraznil, že lietadlo je vybavené novým radarom typu AESA (active electronically scanned array) s anténovou jednotkou s aktívnym elektronicky fázovaným radom. Radar bol vyvinutý na základe technológií použitých v lietadlách F-22 a F-35. Má väčšiu efektivitu v boji, je schopný snímať väčší objem dát a môže sledovať viacej cieľov. C. Dalle ďalej poukázal na novú vysokorýchlostnú dátovú zbernicu, na datalink plne kompatibilný s prevádzkou systémov v rámci NATO i na vybavenie kokpitu, v ktorom síce vidno aj prvky z minulosti, ale displeje s vysokým rozlíšením poskytujú pilotovi lepší prehľad o situácii. Podčiarkol aj význam automatického systému vyhnutia sa kolízii s povrchom zeme GCAS (ground collision-avoidance system), ktorý výrazne zvyšuje šancu prežitia pilota v neprehľadných situáciách. Kombinuje modernizovaný digitalizovaný systém kontroly letu a sledovania terénu. Vďaka tomu dokáže rozpoznať typ prostredia (vzduch – terén) a je schopný automaticky vykonaným manévrom zabrániť zrážke lietadla so zemou.

M. Kelley doplnil, že F-16 je vynikajúce viacúčelové lietadlo. Pôvodne bol drak lietadla projektovaný so životnosťou 8000 letových hodín. Avšak po stanovení nových postupov a overení technických limitov bolo schválené predĺženie technického života lietadiel F-16 v stave USAF na 12 000 letových hodín.

Američania ponúkajú Slovensku lietadlo za konkurencieschopnú cenu. Jeho hodnota pre zákazníka je významná z hľadiska bojových schopností, doletu, odolnosti i schopnosti plniť väčšie množstvo misií, ale aj z hľadiska zlepšovania technológií a ich spoločného využitia na F-16, F-22 a F-35 počas desaťročí. Ak si Slovenská republika vyberie práve F-16, prinesie jej to podľa M. Kelleya pridanú hodnotu vo vzťahu k členským štátom Aliancie a USA a zapojí ho do programu ďalšieho rozvoja týchto technológií. Na záver zhrnul, že nižšie náklady spojené s využitím 12 000 letových hodín životnosti v spojitosti so synergiou medzi ďalšími platformami a možnosťou budúcich modernizácií umožnia Slovensku získať lepšie obranné schopnosti na mnoho rokov do budúcna.

Text: Ján Begala, Michal Stolár
Foto: Alexander Golz, Ján Begala

Knižné novinky