Už aj druhý Spartan je na Slovensku

Na letisku v Kuchyni v pondelok 9. apríla pristálo druhé dopravné lietadlo C-27J Spartan (sér. č. C.S.X.62306), ktoré nesie evidenčné číslo 1962 a bolo zalietané 26. februára tohoto roka. Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky tak disponujú už dvoma dopravnými lietadlami tohto typu. Oficiálne technické odovzdanie nového lietadla Dopravnému krídlu generála M. R. Štefánika Kuchyňa sa uskutoční v najbližších dňoch.

„Som veľmi rád, že dnešným dňom sme obstaranie dopravných lietadiel Spartan dotiahli do úspešného konca. Naše ozbrojené sily sú opäť plnohodnotne technicky vybavené tak, aby mohli plniť prepravné úlohy väčšieho rozsahu, čo znamená, že si postupne dokážeme zabezpečiť prepravu vojakov a materiálu v našej réžii. No samozrejme tieto lietadlá budú pripravené aj na plnenie úloh domáceho a medzinárodného krízového manažmentu,“ povedal včera minister obrany SR Peter Gajdoš.

Minister Gajdoš zároveň doplnil, že prvé dopravné lietadlo C-27J Spartan, ktoré majú Vzdušné sily OS SR k dispozícií od konca minulého roka, už plní svoje úlohy spojené s prepravou výzbroje a materiálu slovenským profesionálnym vojakom pôsobiacim v mierovej operácii na Cypre.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generála Milana Maxima bude výcvik posádok lietadiel Spartan pokračovať tak, aby najneskôr v septembri tohto roku boli plne schopné využívať všetky spôsobilosti. “V prípade prvého lietadla sú už posádky vycvičené a pripravené. Zostáva im už nalietať iba asi 8 hodín na niektoré špeciálne záležitosti,” vysvetlil generál Maxim. (Pozn.: v súvislosti s výcvikom tak bolo možné 23. marca a 3. apríla v Turíne vidieť aj lietadlá L-410 slovenských vzdušných síl ev. č. 2618, respektíve 2901.)

Generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko zdôraznil, že modernizácia ozbrojených síl bude aj naďalej pokračovať v zmysle Dlhodobého plánu. “Verejnosť sa s ním mala možnosť oboznámiť, pričom investície v ňom sú do roku 2030 naplánované až vo výške 30 miliárd eur,” povedal.

Obstaranie dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan sa začalo už v roku 2008, keď bol dodávateľ vybraný v rámci verejnej obchodnej súťaže. Zmluva o dodávke však bola podpísaná až v roku 2014. Súčasťou kontraktu je tiež päťročná logistická podpora. Ozbrojené sily SR si nákupom lietadiel Spartan zachovajú spôsobilosť dopravného letectva a môžu si po rokoch zabezpečovať leteckú prepravu opäť vo vlastnej réžii.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /KuJ
Foto: Ivan Kelement – MO SR

Súvisiace články:
Minister Gajdoš rokoval s talianskym náčelníkom generálneho štábu generálom C. Grazianom
Taliansky náčelník Generálneho štábu navštívil Taktické krídlo Sliač
Generál Graziano navštívil Slovensko
Oficiálna návšteva NGŠ Talianskej republiky na Slovensku

Knižné novinky