Britský pridelenec obrany v Taktickom krídle Sliač

Vo štvrtok 22. februára 2018 navštívil Taktické krídlo Sliač pridelenec obrany Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska plukovník Michael Longstaff. Veliteľ taktického krídla plukovník gšt. Vladimír Lisý po celý čas sprevádzal vzácnu návštevu na pôde leteckej základne.

Po privítaní návštevy veliteľ krídla priblížil plukovníkovi Michaelovi Longstaffovi históriu a vznik pamätníka najúspešnejšieho slovenského stíhača Britského kráľovského letectva a hrdinu 2. svetovej vojny generálmajora Otta Smika. Meno tohto pilota je so základňou úzko späté od 28. augusta 2002, keď bol základni vtedajším slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom zapožičaný čestný názov Letecká základňa generálmajora Otta Smika. O osem rokov neskôr vybudovali príslušníci základne pamätník generálmajora Otta Smika.

V budove výškového vybavenia veliteľ oboznámil návštevu s históriou, hlavnými úlohami a poslaním Taktického krídla Sliač. Zároveň sa tu uskutočnilo aj vyhodnotenie súťaže o najlepší návrh úpravy okolia pamätníka generálmajora Otta Smika, ktorá prebiehala od decembra 2017.

Nasledovala návšteva hasičskej zbrojnice, kde bola uskutočnená ukážka vojenskej hasičskej jednotky Taktického krídla Sliač. Pridelenec obrany Spojeného kráľovstva sa zaujímal o výcvik príslušníkov hasičských jednotiek vo výcvikovom stredisku Manstone vo Veľkej Británii, na ktorom sa minulý rok zúčastnili príslušníci sliačskej základne – rotný Miroslav Novák, desiatnik Rastislav Jankovič a dvojica príslušníkov z Vrtuľníkového krídla Prešov a Dopravného krídla Kuchyňa.

Súčasťou programu bola ukážka lietadiel, ktorou krídlo disponuje v priestoroch Technickej letky opráv a predpísaných prác. Tu príslušníci prvej, druhej taktickej letky a Technickej letky opráv a predpísaných prác vykonali stručný opis danej techniky. Záverečným bodom programu návštevy bola ukážka výcviku leteckého personálu na simulátoroch lietadiel MiG-29 a L-39 a zápis do kroniky útvaru.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text a foto: Taktické krídlo Otta Smika Sliač, Ozbrojené sily SR /r

Knižné novinky