Najúspešnejší rok z pohľadu letiska Košice

V roku 2017 prešlo bránami letiska Košice 496 708 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 13,7 %, respektíve o 60 012 cestujúcich v porovnaní s predchádzajúcim rokom. 373 406 cestujúcich využilo pravidelné linky a 121 230 cestujúcich charterové lety.

Najväčšou mierou sa na raste podieľal segment charterovej prepravy, v ktorom sa počet prepravených cestujúcich medziročne zvýšil o 35 410 cestujúcich (nárast o 41,3 %). V segmente pravidelnej prepravy bol zaznamenaný nárast o 24 427 cestujúcich (+ 7,0 %). Najrušnejším dňom roka bol 23. august s 3621 vybavenými cestujúcimi. Celkovo letisko Košice v uplynulom roku zaznamenalo 10 662 leteckých pohybov (nárast o 13,8 %). Súčet maximálnych vzletových hmotností všetkých vlani vybavených lietadiel bol 170 032 ton maximálnej vzletovej hmotnosti (MTOW), čo je nárast o 11,3 %. Letiskom Košice vlani prešlo 106 ton leteckého nákladu (nárast o 20,5%).

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva košického letiska Michael Tmej: „Vďaka historicky najlepšej letnej charterovej sezóne, novým linkám do Kolína a Tel Avivu a dobrým číslam na ostatných pravidelných linkách sme radi, že môžeme oznámiť, že rok 2017 bol druhým najúspešnejším rokom v histórii letiska Košice z hľadiska počtu vybavených cestujúcich a úplne najlepším v histórii z pohľadu konektivity. Chcem sa veľmi pekne poďakovať našim angažovaným zamestnancom, všetkým partnerom a predovšetkým všetkým cestujúcim, ktorí sa v minulom roku rozhodli odletieť či priletieť z/na letisko Košice. Urobíme maximum preto, aby sme v roku 2018 nielen zachovali, ale aj zvýšili kvalitu našich služieb.“

V roku 2017 boli z Košíc otvorené dve nové linky: nemecký Kolín nad Rýnom a izraelský Tel Aviv. Obe od júna 2017 prevádzkuje spoločnosť Wizz Air. Ku koncu roka 2017 bolo teda z Košíc v ponuke 9 celoročných pravidelných destinácií do 7 krajín. Do vyše 500 destinácií po celom svete sa dá z Košíc odletieť na jeden prestup prostredníctvom sieťových aerolínií Austrian Airlines, České aerolínie, Poľské aerolínie LOT a Turkish Airlines. Takže z pohľadu konektivity bol rok 2017 pre letisko Košice, ako aj pre celé východné Slovensko úplne najlepší v celej histórii. Z pohľadu vybavených cestujúcich ide o druhý najlepší rok.

Dovolenková ponuka slovenských cestovných kancelárií na leto 2018 je už v predaji. Samostatné letenky sú dostupné na linkách českej spoločnosti Smartwings, ktorá bude prevádzkovať sezónne pravidelné lety do šiestich destinácií: Heraklion, Rodos, Burgas, Lamezia Terme, Mallorca a cyperská Larnaca, ktorá je novinkou v ponuke letných prímorských destinácií s odletom z Košíc.

Prehľad najvýznamnejších udalostí roka 2017 na letisku Košice
V apríli Rádio Košice na košickom letisku zorganizovalo druhý ročník úspešného podujatia Wizz Air Košice Runway Run. Viac ako 1500 bežcov si užilo špeciálny pocit behu po vzletovej a pristávacej dráhe. Termín tretieho ročníka tohto výnimočného behu bude oznámený čoskoro.

Mesiac jún sa niesol v znamení otvárania nových liniek: spoločnosť Wizz Air otvorila z Košíc hneď dve nové linky: Kolín nad Rýnom a Tel Aviv. V oboch prípadoch ide o významné míľniky: historicky prvé pravidelné letecké spojenia východného Slovenska s Nemeckom, resp. Izraelom.

Počas letnej sezóny 2017 letisko Košice na 437 charterových letov z/do 17 destinácií v 10 krajinách vybavilo spolu 120 323 charterových cestujúcich, čo je pre Košice historické maximum. Prvé lietadlo na grécku Krétu odletelo z Košíc 10. júna a posledný charterový Boeing priletel z egyptskej Hurghady 30. septembra. Najžiadanejšou destináciou bol bulharský Burgas s vyše 29 000 cestujúcimi, nasledovaný tureckou Antalyou s vyše 25 000 cestujúcimi a gréckou Krétou s takmer 10 000 cestujúcimi.

V októbri bola na letisku Košice slávnostne otvorená Slovak Training Academy, ktorá svojim študentom umožní výcvik na rôznych typoch vrtuľníkov, vrátane modelu Sikorsky UH-60 Blackhawk.

V novembri letisko Košice spoločne s agentúrou Creative Pro získalo dve ocenenia na prestížnej súťaži najlepších svetových „eventov“ Best Event Awards Festival v portugalskom Porte za live marketingovú kampaň Z Košíc okolo sveta za 80 hodín. Takisto v novembri bola v spolupráci so spoločnosťou Ness Košice Development Center spustená nová moderná webstránka letiska Košice www.airportkosice.sk.

Webstránka www.zkosicdosveta.sk a jej „facebooková fanpage“ naďalej propagujú lietanie z Košíc do celého sveta. Navyše, koncom roka 2017 bola pod taktovkou spoločnosti Promiseo spustená aj nová platforma pre cestovateľských blogerov pod názvom Lokál Cestovateľ, ktorá je dostupná na adrese http://cestovatel.zkosicdosveta.sk. Najúspešnejší bloger, ktorý lieta z Košíc, získa koncom roka 2018 sumu 3000 €, ktoré bude môcť požiť na ďalšie cesty po svete, s odletom z Košíc.

Text a foto: Letisko Košice /r

Knižné novinky