Letecké opravovne Trenčín spustili výrobu

komponentov do 3D radarov pre OS SR


Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín spustila výrobu mikrovlnných modulov pre 3D rádiolokátory určené pre Ozbrojené sily SR. Vôbec po prvýkrát tak má výrobný a nie iba servisný program.

Nové pracovisko v trenčianskom podniku navštívil minister obrany SR Jaroslav Naď. „Priemyselná spolupráca LOTN a izraelskej spoločnosti Elta Systems Ltd., ako dodávateľa 17 ks 3D radarov pre OS SR, je príkladom priameho zapojenia slovenského obranného priemyslu do realizácie modernizácie techniky ozbrojených síl, vďaka čomu slovenské podniky získajú nielen finančný zisk spolu s podporou zamestnanosti, ale tiež nové spôsobilosti, ktoré sú tou najlepšou investíciou do budúcnosti,“ vyzdvihol minister obrany.

LOTN sú zároveň v projekte obstarania 3D rádiolokačnej techniky pre OS SR hlavným priemyselným partnerom, čo znamená, že okrem samotnej výroby komponentov sú zodpovedné aj za projektový manažment všetkých slovenských subdodávateľov. Celkový objem zapojenia slovenského obranného priemyslu na zákazke sa zvýšil z plánovaných 37 mil. eur na 45,3 mil. eur.

Ako priblížil generálny riaditeľ Leteckých opravovní Trenčín Ľubomír Galko, výroba sa týka dvoch rôznych typov modulov pre 17 radarových antén v celkovom počte 6740 kusov. „LOTN majú dlhodobú históriu a vysoké renomé v oblasti letectva. Byť hlavným priemyselným partnerom v projekte obstarania 3D rádiolokačnej techniky pre OS SR znamená príležitosť rozšírenia portfólia našej spoločnosti, zvýšenie a udržanie zamestnanosti, získanie skúseností s tak obsiahlym projektom v oblasti projektového manažmentu a v neposlednom rade byť aj v budúcnosti pripravení na podobné obchodné príležitosti,“ uviedol.

Letecké opravovne Trenčín sú tradičnou údržbovou organizáciou zaoberajúca sa opravami a modernizáciou leteckej techniky už od roku 1949. Počas svojej existencie spoločnosť realizovala opravy, generálne opravy a modernizácie stoviek kusov rôznych typov leteckej techniky od rôznych výrobcov pre domáceho a množstvo zahraničných zákazníkov. V súčasnosti vykazuje pozitívne trendy, napr. zvýšenie obratu spoločnosti v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 o 4 770 000 eur, čo predstavuje nárast o 34%.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /r
Foto: Ivan Kelement – MO SR

Súvisiaci článok:
LOTN navštívil Minister obrany SR

Knižné novinky