Kurz ochrany života a zdravia s akadémiou

Vojaci z Vrtuľníkového krídla Prešov sa v prvý septembrový týždeň zúčastnili Kurzu ochrany života a zdravia v priestoroch horského rekreačného strediska Drienica pri Sabinove. Pozvanie prijali od Hotelovej akadémie v Prešove a nebolo to prvýkrát.

Príslušníci prešovského leteckého útvaru sa spomínanej aktivity zúčastňujú každý rok. Tentoraz svoje zručnosti predviedli študentom tretieho ročníka. Tí si mali možnosť vypočuť prednášky z chemickej a spojárskej prípravy, získať poznatky z topografie a vyskúšať si vojenskú výzbroj, akou sú plynové masky, taktické vesty a prilby, a pokúsili sa spojiť pomocou vysielačiek. Najväčšiu radosť im však urobila pozemná technika v podobe vojenského Land Roveru.

Študenti boli plne sústredení, aktívne sa zaujímali o jednotlivé oblasti a otázkami potrápili aj skúseného vojaka. Časť kurzu s vojenskou tematikou sa konala pod holým nebom. Krásne počasie uprostred prírody len podčiarklo vynikajúcu atmosféru celej aktivity. 

Cieľom Kurzu ochrany života a zdravia, ktorý majú školy vo svojich osnovách, je pripraviť každého jedinca na pobyt v prostredí, v ktorom sa nachádza. Predovšetkým je orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých živelnými pohromami a prírodnými katastrofami, riešenie mimoriadnych udalostí, akou je napr. civilná ochrana, a zároveň preverenie fyzickej a psychickej odolnosti.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: por. PhDr. Michala Halásová
Foto: Vrtuľníkové krídlo Jána Ambruša Prešov, Ozbrojené sily SR /r

Knižné novinky