Prvá dáma alias FLOTUS priletela lietadlom C-32

Nedávno navštívila Slovensko – vrátane Košíc, odkiaľ sú aj naše snímky – prvá dáma Spojených štátov amerických, Jill Bidenová. Návšteva manželky prezidenta USA Joea Bidena mala v podstate politický a humanitný rozmer, ale pre fanúšikov letectva sa spájala so zvedavosťou, týkajúcou sa typu lietadla, ktorým prvá dáma alias FLOTUS na Slovensko priletí.

Najprv ale vysvetlíme skratku, ktorú v našich končinách málokto pozná. FLOTUS znamená First Lady Of The United States, čiže – ako uvádzame vyššie, prvá dáma Spojených štátov. Pokiaľ ide o typ lietadla, dá sa pomerne jednoducho zistiť, že prvá dáma používa na svoje lety (pokiaľ neletí s manželom) dopravné lietadlá s vojenským typovým označením C-32. Za týmto označením sa neskrýva žiadny vojenský špeciál – ide len o špeciálnu verziu známeho dopravného lietadla Boeing 757-200 (tento typ používala aj slovenská letecká spoločnosť Air Slovakia).

Od linkového lietadla B757 sa vojenská verzia odlišuje najmä konfiguráciou kabíny, ktorá je rozdelená na štyri sekcie. V prednej sekcii je komunikačné centrum, kuchynka, WC a desať kresiel. Druhú sekciu možno považovať za čosi ako súkromnú kajutu pre hlavného cestujúceho. V tejto časti je aj trojmiestny diván, ktorý možno rozložiť na posteľ. V tretej sekcii je konferenčný priestor a všetko potrebné pre činnosť štábu vrátane ôsmich sedačiek. V zadnej sekcii je 32 sedačiek obchodnej triedy, kuchynka a záchody s umývadlami.

Lietadlo C-32 má rozpätie krídla 38,05 m, dĺžku 47,32 m a výšku 13,49 m. Hmotnosť prázdneho lietadla je 58 391 kg, maximálna vzletová hmotnosť je 115,668 kg. Palivové nádrže pojmú 41,7 ton paliva, čo postačuje na nonstop lety dĺžky až 10 100 km. Na pohon lietadla slúži dvojica turbodúchadlových motorov Pratt & Whitney PW2000-40 s ťahom po 178 kN. Maximálna rýchlosť lietadla je 974 km/h, maximálna výška letu je 13 000 metrov. Lietadlá C-32 operujú z leteckej základne Andrews a sú určené na dopravu viceprezidenta, prvej dámy a členov vlády a Kongresu USA. V súčasnosti má americké letectvo štyri lietadlá C-32.

Text a foto: Rado Mlýnek

Knižné novinky