Letisko Košice: Fotopohľady do histórie

21. diel, Maule MXT-7 Star Rocket


Zatiaľ čo výrobcov veľkých dopravných lietadiel je na svete len niekoľko a snáď každý, kto často cestuje lietadlom alebo sa o letectvo zaujíma, ich pozná, výrobcov malých viacúčelových či športových lietadiel je niekoľko desiatok. Za dominantné v tomto segmente môžeme považovať americké firmy Piper a Cessna.

Keď pred viac než desiatimi rokmi pristál v Košiciach jednomotorový hornoplošník s poľskou poznávacou značkou SP-KBC, v prvej chvíli som sa domnieval, že ide o lietadlo zo sortimentu vyššie spomenutých veľkovýrobcov športových lietadiel.

Z omylu ma vyviedol až nápis Maule na koncoch krídel, aj keď spočiatku mi nebolo zrejmé, či ide o reklamu nejakej firmy alebo o názov výrobcu lietadla. Ukázalo sa, že nápis je skutočne označením výrobcu lietadla, ktorým je firma Maule Air. Túto firmu založil v roku 1941 Belford D. Maule a dodnes ostáva relatívne malou rodinnou spoločnosťou. Ich prvý typ lietadla, ktorý mal označenie M-4 a americký letecký úrad FAA mu udelil certifikáciu v roku 196, sa stal podkladom všetkých nasledujúcich typov firmy Maule. Všetky vyrábané typy sú hornoplošníky s krátkym štartom i pristátím a odlišujú sa najmä použitou pohonnou jednotkou a typom podvozku. Štvormiestne poľské lietadlo so značkou SP-KBC má typové označenie MXT-7 Star Rocket (hviezdna raketa).

Rozpätie jeho krídel je 10,03 m, dĺžka je 7,21 m a výška 2,53 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 1135 kg. Dĺžka rozjazdu pri štarte je menej než 100 metrov, dĺžka pristátia cez prekážku 15 metrov je približne 150 metrov. Na pohon lietadla slúži šesťvalcový piestový motor Lycoming, ktorého maximálny výkon je 175 kW. Motor poháňa dvojlistovú vrtuľu Hartzell s priemerom 193 cm. Cestovná rýchlosť lietadla pri 75 % výkone motora je približne 233 km/h, pádová rýchlosť je len 65 km/h, dostup lietadla je 4500 metrov. Podľa dostupných informácií vyrobila firma Maule doteraz vyše 2500 lietadiel.

Text a foto Rado Mlýnek

Knižné novinky