Prileteli dve tristodvadsaťjednotky (takmer) naraz

Po troch rokoch pauzy letecká spoločnosť Wizz Air reštartovala prevádzku svojej úspešnej linky Košice – Doncaster Sheffield. Prvý let po prestávke na tejto linke sa uskutočnil v piatok 28. mája.

Wizz Air linku prevádzkuje trikrát týždenne (pondelok, stredu a piatok) a bude na ňu nasadzovať lietadlá typu Airbus A320, prípadne typ A321. V niektoré piatky sa lietadlá prilietajúce z londýnskeho letiska Luton a z letiska Doncaster na košickom letisku stretli. Štandardný typ na linke z Lutonu je A321 a 4. júna zhodou okolností priletela tristodvadsaťjednotka aj na linke z letiska Doncaster Sheffield. Na vybavovacej ploche tak „trónila“ dvojica najväčších dopravných lietadiel, aké k nám na pravidelných linkách lietajú.

Povedzme si niečo stručne o type A321. Ide o najväčší model rodiny dopravných lietadiel na krátke a stredné trate, do ktorej patria modely A318 (najmenší), A319, A320 a A321(najväčší). Prvým a základným typom tejto rodiny bol model A320, po ktorom má celý rad označenie. Jednotlivé modely sa odlišujú najmä dĺžkou svojho trupu a teda aj prepravnou kapacitou. Ako prvý bol od základného modelu A320 odvodený predĺžený model A321, ktorý bol do služby zaradený v roku 1994, približne šesť rokov po modeli A320. Pre všetky štyri modely platí rovnaká typová pilotná kvalifikácia, čo spoločnostiam so zmiešanou flotilou rôznych verzií Airbusov zjednodušuje plánovanie posádok. Finálna montáž lietadiel A321 sa robí v nemeckom Hamburgu a americkom Mobile. Lietadlo A321 má rozpätie krídel 35,80 m, dĺžku 44,51 m a výšku 11,76 m. Maximálna vzletová hmotnosť je 93,50 t, najnovšia verzia A321neo, používajúca nové motory, má maximálnu vzletovú hmotnosť 97 ton. V lietadle A321 môže byť maximálne 236 sedadiel, verzia A321neo odvezie až 244 cestujúcich.

Do konca mája tohto roka vyrobil Airbus 2313 lietadiel A321 všetkých verzií.

Dve tristodvadsaťjednotky, ktoré sa nedávno „stretli“ na košickom letisku, mali poznávacie značky G-WUKK a G-WUKO. Písmeno G naznačuje, že lietadlá sú registrované v Spojenom kráľovstve a patria do flotily Wizz Air UK, čo je dcérska spoločnosť Wizz Air-u. Lietadlo G-WUKK má 230 sedadiel a do britského registra civilných lietadiel bolo zapísané 1. augusta 2019. Lietadlo G-WUKO s kapacitou 239 cestujúcich ešte vonia novotou, pretože bolo zaregistrované len nedávno, 20. mája tohto roku. Z pohľadu fotografa malo stretnutie dvoch lietadiel A321 na košickom letisku jednu nevýhodu: lietadlá boli zaparkované ďaleko od seba, preto na snímkach jedno vyzerá väčšie ako to v pozadí, ale verte nám, obidve sú tristodvadsaťjednotky, v súčasnosti najväčšie pristávajúce lietadlá na košickom letisku.

Text a foto: Rado Mlýnek

Knižné novinky