Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Generálmajor in memoriam Otto Smik

– 100. výročie narodenia


Významná osobnosť našich vojenských dejín sa narodila 20. 1. 1922 v gruzínskom Boržomi, v rodine Rudolfa Smika, vojnového zajatca a Antónie Davydovej, dcéry ruského dôstojníka, ktorý v predrevolučnom období spravoval cárske letovisko v Boržomi. Napriek tomu, že R. Smik bol ako vojak nepriateľskej rakúsko-uhorskej armády ruským vojnovým zajatcom, získal si vďaka schopnostiam a zručnosti obdiv nielen kolegov z radov miestneho obyvateľstva, ale dokonca aj priazeň budúceho svokra. So svojou milovanou založili rodinu a spoločne sa prebíjali životom. Po niekoľkých rokoch sa ich životné podmienky zhoršili, a preto sa rozhodli pre odchod do domoviny živiteľa rodiny. Ich zámer sa im podarilo zrealizovať až v roku 1934, keď sa spolu s deťmi presťahovali na Slovensko.

Čítať ďalej
  • 20.01. 2022
  • VHÚ Bratislava

Přízračné jednání: před osmdesáti léty

se konala konference ve Wannsee


Dne 20. ledna 1942 se v Marlinerově vile v berlínské čtvrti Wannsee konala přísně tajná, hodinu a půl trvající konference, která tvořila jeden z klíčových mezníků holocaustu.

Čítať ďalej
  • 20.01. 2022
  • VHÚ Praha

Spomienka na obete nehody An-24V

Dňa 19. januára 2006 otriasla Slovenskom najväčšia letecká tragédia v jeho histórii. Na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce sa zrútil vojenský špeciál Antonov An-24V (ev. č. 5605), ktorý viezol slovenských vojakov z Kosova po návrate z misie KFOR.

Čítať ďalej
  • 20.01. 2022
  • Ministerstvo obrany SR

Bitva u Slavkova 2. prosince 1805

​Letošní rok uplyne 217 let od bitvy u Slavkova. 2. prosinec 1805, kdy se bitva konala, však není jen významné datum, které si dodnes pro svůj dopad na evropské i světové dění připomínáme, je to zároveň i směsice nejrůznějších legend a úspěšně zacílené propagandy, která se s touto významnou událostí pojí.

Čítať ďalej
  • 20.01. 2022
  • Univerzita obrany

77. výročie fašistických represálií

v Ostrom Grúni a Kľaku


Podhorské dediny, osady a samoty v Kľakovskej doline boli počas Slovenského národného povstania na jeseň 1944 veľkou partizánskou základňou. Zdržiavalo sa tu asi 3000 partizánov, najmä z partizánskych brigád kpt. J. Nálepku, Jána Žižku a Hornonitrianskej partizánskej brigády.

Čítať ďalej
  • 18.01. 2022
  • VHÚ Bratislava

Knižné novinky