Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Minister Naď si v obci Košariská pripomenul

140. výročie narodenia gen. M. R. Štefánika


Minister obrany SR Jaroslav Naď si dnes v obci Košariská pripomenul odkaz a vzdal hold jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín – generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia sa na slávnostnom podujatí zúčastnili aj traja najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky, prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády SR Igor Matovič.

Čítať ďalej
  • 21.07. 2020
  • Ministerstvo obrany SR

Rytieri nebies

Dňa 20. júla 2020 veliteľ vzdušných síl generálmajor Ľubomír Svoboda navštívil vernisáž „Rytieri nebies – československí letci v RAF“. Výstava sa konala v Mestskom múzeu Lučenec, pod záštitou mesta Lučenec, Ústavu K2002, z.ú., Muzea českého a slovenského exilu 20. století Brno a takisto Leteckého múzea RAF Brno.

Čítať ďalej
  • 21.07. 2020
  • Vzdušné sily OS SR

Vojenský historický ústav k Vám domov LVIII.

140. výročie narodenia generála Milana Rastislava Štefánika


V najbližších dňoch si na Košariskách, v Brezovej pod Bradlom, v Ivanke pri Dunaji, Bratislave, Komárne, Brezne, Košiciach, ako aj na ďalších miestach Slovenska, budeme pripomínať 140. výročie narodenia gen. M. R. Štefánika, jednej z najvýznamnejších osobností moderných dejín Slovenska, ktorý sa významnou mierou zapísal aj do európskej histórie.

Čítať ďalej
  • 20.07. 2020
  • VHÚ Bratislava

Zásluhy, na které se nezapomnělo

– pamětní plukovní medaile československých legionářů a dobrovolců


Čeští a slovenští příslušníci prvního národního odboje, kteří sloužili v československých legiích a jiných dobrovoleckých útvarech na straně Dohody v průběhu první světové války a následně během bojů o zajištění hranic nově vzniklé Československé republiky, byli za zásluhy odměňováni několika nově zřízenými československými vyznamenáními. Avšak žádné z nich nepřipomínalo přímo službu u konkrétního útvaru.

Čítať ďalej
  • 20.07. 2020
  • VHÚ Praha

Prezentácia rezortu obrany

V sobotu 18. júla sa v priestoroch areálu Vojenskej expozície Michala Strenka v Starej Ľubovni uskutočnila aktivita na prezentáciu rezortu obrany, ktorá bolo organizovaná Neziskovou organizáciou Michala Strenka. Predmetom prezentácie boli statické ukážky vojenskej techniky, ukážky boja z blízka ako aj ukážky z ručných zbraní.

Čítať ďalej
  • 20.07. 2020
  • Veliteľstvo posádky Bratislava

Knižné novinky