Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Vojenskí historici na vedeckej konferencii

v Považskej Bystrici


V dňoch 9. a 10. septembra 2021 sa v priestoroch Mestského úradu v Považskej Bystrici uskutočnila vedecká konferencia Regióny v dobe neslobody (1938 – 1989). Jej organizátorom boli Ústav pamäti národa spolu s Katedrou politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Čítať ďalej
  • 15.09. 2021
  • VHÚ Bratislava

Dvacet let od „11. září“

Od útoku na budovy Světového obchodního centra a Pentagon uplynulo dvacet let. Podle náměstka ministra obrany Jana Havránka jsme si jako společnost po 11. září 2001 uvědomili, že zajišťování bezpečnosti začíná daleko za našimi hranicemi. Pro Armádu ČR pak tato bezprecedentní krizová situace znamenala zapojení do nových operací po boku spojenců, jimiž od té doby prošlo téměř 12 tisíc vojáků.

Čítať ďalej
  • 13.09. 2021
  • Ministerstvo obrany ČR

Minister navštívil preživších holokaustu

Ich odvahu a boj o prežitie ocenil medailami


Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes navštívil priestoroch Domova seniorov Ohel David v Bratislave preživšie obete protižidovskej politiky nacistického režimu. Ide o posledných členov židovskej komunity, ktorí sú schopní poskytnúť priame svedectvo o tomto zložitom období. Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia im minister venoval Pamätnú medailu k 75. výročiu Slovenského národného povstania a skončenia druhej svetovej vojny.

Čítať ďalej
  • 09.09. 2021
  • Ministerstvo obrany SR

VHU Bratislava na XLVI. svetovom kongrese

vojenských historikov v Aténach


V dňoch 29. 8. až 3. 9. 2021 sa riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ), ktorý je zároveň prezidentom Slovenského komitétu pre vojenskú históriu, plk. Mgr. Miloslav Čaplovič, PhD. a samostatný vedecký pracovník Odboru vojensko-historických výskumov VHÚ Mgr. Matej Medvecký, PhD. zúčastnili na XLVI. svetovom kongrese vojenských historikov v Aténach.

Čítať ďalej
  • 09.09. 2021
  • VHÚ Bratislava

Knižné novinky