Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Do třetice předměty s příběhem

z Armádního muzea Žižkov


Vojenský historický ústav Praha se v novém článku věnuje dalším čtyřem „předmětům s příběhem“, které pocházejí z období od druhé světové války do současnosti. Jedná se pistoli sovětské výroby, kterou používal Otakar Jaroš, část střechy z dómu v Hirošimě, kousky měsíční horniny získané posádkou Apolla 11 a přilbu a osobní známku českého vojáka z Afghánistánu Jiřího Schamse.

Čítať ďalej
  • 23.01. 2023
  • VHÚ Praha

Dejepis „trochu inak“ a spomienkové stretnutia

pri príležitosti 78. výročia oslobodenia Svidníka


Z hľadiska priebehu vyučovacieho procesu predstavoval 18. január 2023 pre viac ako dvesto žiakov piatich základných škôl sídliacich v meste Svidník aspoň „chvíľkové“ vybočenie zo štandardne zabehnutých koľají.

Čítať ďalej
  • 23.01. 2023
  • VHÚ Bratislava

Rezort obrany vzdal úctu obetiam

vypálených obcí Ostrý Grúň a Kľak


Pamiatku 148 obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistami v januári 1945, si dnes v mene rezortu obrany uctil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák. Tzv. Krvavá nedeľa je odkazom na represálie nemeckých okupantov za pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám Slovenského národného povstania.

Čítať ďalej
  • 23.01. 2023
  • Ministerstvo obrany SR

Major Michal Biščo

Narodil sa 8. septembra 1904 v Hlohovci. Na prezenčnú vojenskú službu nastúpil 1. októbra 1926 v leteckom pluku 3 M. R. Štefánika, po absolvovaní vyššej priemyslovej školy. 13. novembra 1926 ho premiestnili do delostreleckého pluku 10 v Lučenci.

Čítať ďalej
  • 23.01. 2023
  • VHÚ Bratislava

Knižné novinky