Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Zemřela válečná veteránka Margita Rytířová

V sobotu 31. srpna 2019 zemřela ve věku nedožitých 95 let veteránka 2. světové války Margita Rytířová, roz. Schneiderová, příslušnice ženských pomocných leteckých sborů Royal Air Force a jedno z více než šesti stovek tzv. Wintonových dětí.

Čítať ďalej
  • 02.09. 2019
  • Ministerstvo obrany ČR

Připomínka vypuknutí druhé světové války

na pražském Náměstí Míru


V Praze 2 na Náměstí Míru se v úterý 3. září uskuteční akce připomínající 80 let od vypuknuté druhé světové války, respektive útoku nacistického Německa na Polsko, které se odehrálo 1. září 1939. Setkání na Náměstí Míru, jehož pokračování bude posléze probíhat i v kině Pilotů, také připomene vznik Legie Čechů a Slováků v Polsku.

Čítať ďalej
  • 02.09. 2019
  • VHÚ Praha

Návšteva emeritných rakeťákov

v kasárňach SNP Martin


Dňa 27. augusta 2019 sa v priestoroch kasárne SNP Martin uskutočnilo stretnutie bývalých príslušníkov „Vyššieho delostreleckého učilišťa“/A Martin, ktorí absolvovali základnú vojenskú službu v rokoch od 1. 8. 1963 do 31. 8. 1965.

Čítať ďalej
  • 02.09. 2019
  • ZZ II.

75. výročie Slovenského národného povstania

„Začnite s vysťahovaním“, dnes už legendárne heslo, ktoré pplk. gšt. Ján Golian, veliteľ ilegálneho Vojenského ústredia, vydal vo večerných hodinách dňa 29. augusta 1944, vyburcovalo slovenských vlastencov – príslušníkov slovenskej armády do boja proti prichádzajúcim nemeckým okupačným vojskám, ako aj proti nedemokratickému domácemu ľudáckemu režimu úzko kolaborujúcemu s nacizmom.

Čítať ďalej
  • 29.08. 2019
  • VHÚ Bratislava

Knihu Okamihy vzdoru uviedli do života

počas spomienky na SNP v Považskej Bystrici


Včera v Považskej Bystrici, v predvečer oficiálnych osláv 75. výročia SNP, pokrstili knihu Okamihy vzdoru v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Autormi diela sú dnes už nežijúci priamy účastník Povstania Vladimír Fraňo a publicista Pavol Vitko. Publikáciu vydala Vojenská podporná nadácia, vydanie manažoval správca tejto nadácie podplukovník v. z. Milan Gajdoš. Na výrobe knihy sa podieľala aj spoločnosť Magnet Press Slovakia.

Čítať ďalej
  • 28.08. 2019
  • Ján Begala

Knižné novinky