Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Pár dvouhlavňových pistolí puškaře Penela

V minulém roce se Vojenskému historickému ústavu Praha podařil nákup dvou zajímavých a luxusně provedených zbraní – páru dvouhlavňových pistolí s křesadlovými zámky, jež jsou signovány jménem puškaře J. Penela.

Čítať ďalej
  • 12.09. 2019
  • VHÚ Praha

15 let od tragického pádu Lynxu u Náměšti

V pondělí 9. září 2019 se v údolí řeky Oslavy mezi obcemi Kuroslepy a Kladeruby na Třebíčsku sešli vojáci české a britské armády, aby společně uctili památku šestičlenné posádky vrtulníku Lynx, který tam v roce 2004 havaroval. K tragédii došlo při plnění úkolů v rámci vojenského cvičení na území České republiky s názvem Flying Rhino 2004.

Čítať ďalej
  • 10.09. 2019
  • 22. zVrL

Pamiatka obetí holokaustu a rasového násilia

Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia sa včera na Rybnom námestí v Bratislave uskutočnila pietna spomienka, v rámci ktorej si pamiatku na obete holokaustu a rasového násilia za rezort obrany uctil štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák.

Čítať ďalej
  • 10.09. 2019
  • Ministerstvo obrany SR

Přehlídka elegance, krásy a nostalgie

Vozidla Aero u Staré Aerovky


V areálu Leteckého muzea Kbely, konkrétně před hangáry Staré Aerovky, se první zářijový víkend setkali majitelé historických vozů Aero. Více než sto aerovek z několika zemí Evropy se zde potkalo v rámci 38. evropského setkání vozů Aero. Prohlédněte si početnou fotogalerii automobilů, které dnes už patří k československé klasice, stojících před hangáry s exponáty Vojenského historického ústavu Praha.

Čítať ďalej
  • 09.09. 2019
  • VHÚ Praha

Obnova Pamätníka hrdinom – letcom SNP

V obci Tatranské Zruby, priamo pri vojenskej zotavovni, sa nachádza Pamätník hrdinom – letcom SNP, ktorí zahynuli 9. októbra 1944 pri havárii lietadla. Vzhľadom na vtedajšie pohnuté časy sa o havárii lietadla nevedelo a trosky spolu s telami obetí boli nájdené až o rok neskôr. Telá sú pochované v Gerlachove a nehodu pripomína vrtuľa lietadla, ktorá bola spolu s troskami lietadla stiahnutá zo západnej steny Gerlachu členmi horolezeckého oddielu.

Čítať ďalej
  • 09.09. 2019
  • Vzdušné sily OS SR

Knižné novinky