Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Rezort obrany vzdal úctu obetiam

vypálených obcí Ostrý Grúň a Kľak


Pamiatku 148 obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistami v januári 1945, si dnes v mene rezortu obrany uctil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák. Tzv. Krvavá nedeľa je odkazom na represálie nemeckých okupantov za pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám Slovenského národného povstania.

Čítať ďalej
  • 23.01. 2023
  • Ministerstvo obrany SR

Major Michal Biščo

Narodil sa 8. septembra 1904 v Hlohovci. Na prezenčnú vojenskú službu nastúpil 1. októbra 1926 v leteckom pluku 3 M. R. Štefánika, po absolvovaní vyššej priemyslovej školy. 13. novembra 1926 ho premiestnili do delostreleckého pluku 10 v Lučenci.

Čítať ďalej
  • 23.01. 2023
  • VHÚ Bratislava

Oslavy Dňa delostrelcov na Posádkovom klube

Dňa 16. 1. 2023 sa v priestoroch Posádkového klubu Bratislava, tak ako po minulé roky, uskutočnila oslava Dňa delostrelectva. Slávnostného zhromaždenia sa zúčastnil aj zástupca náčelníka GŠ OS SR - NŠ generálmajor Peter Babiar, ktorý vyznamenal troch členov cechu pamätným krížom NGŠ OS SR III. stupňa.

Čítať ďalej
  • 20.01. 2023
  • VePBA

Rezort obrany si pietou pripomenul výročie

tragickej havárie vojenského lietadla An-24V


Pamiatku 41 slovenských vojakov a 1 civilného zamestnanca, ktorí pred 17 rokmi zahynuli pri havárii lietadla An-24V počas návratu z misie KFOR, si dnes uctil tichým položením vencov pri Pamätníku zmierenia v areáli MO SR minister obrany SR Jaroslav Naď spolu ďalšími predstaviteľmi rezortu obrany.

Čítať ďalej
  • 19.01. 2023
  • Ministerstvo obrany SR

78. výročie fašistických represálií

v Ostrom Grúni a Kľaku


Podhorské dediny, osady a samoty v Kľakovskej doline boli počas Slovenského národného povstania na jeseň 1944 veľkou partizánskou základňou. Zdržiavalo sa tu asi 3000 partizánov, najmä z partizánskych brigád kpt. J. Nálepku, Jána Žižku a Hornonitrianskej partizánskej brigády. Občania im obetavo a nezištne poskytovali ubytovanie, šatstvo, potraviny a vykonávali cennú spravodajskú a prieskumnú činnosť, najmä po ústupe povstalcov do hôr.

Čítať ďalej
  • 19.01. 2023
  • VHÚ Bratislava

Knižné novinky