Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

Vojenský historický ústav k Vám domov LXXIII.

7,92 mm nemecký univerzálny guľomet MG 42


7,92 mm nemecký univerzálny guľomet MG 42 sa nachádza v zbierke VHÚ – Mo VHM Svidník (Vojenský historický ústav – Múzejné oddelenie Vojenského historického múzea Svidník). Zbraň do zbierok vtedajšie Dukelské múzeum získalo v roku 1984 z vojenského útvaru Moldava nad Bodvou.

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • VHÚ Bratislava

Zanedbaná infraštruktúra ohrozuje aj takmer

100-ročné pamäte vojenského archívu v Trnave


Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v rámci pracovného programu navštívil Vojenský archív – centrálnu registratúru v Trnave. Ako už pri mnohých útvaroch a súčastiach rezortu obrany, aj tu spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom skonštatovali, že infraštruktúra si bude vyžadovať investície do rekonštrukcie. Archív pritom spravuje historické spisy, ktorých rad by mal celkovú dĺžku viac ako 33,29 km.

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • Ministerstvo obrany SR

Charitativní běh pro válečné veterány

vynesl přes čtvrt milionu korun


Přes dva tisíce vojáků z 33 útvarů a zařízení resortu obrany uběhlo 35 666 kilometrů a spolu s dobrovolníky z řad veřejnosti nasbírali dalších 180 tisíc bodů na aplikaci ČEZ „Pomáhej pohybem“. Za dva týdny vojáci a dobrovolníci „vyběhali“ na účet Vojenského fondu solidarity více než čtvrt milionu korun. Dnes doběhl poslední běžec.

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • Armáda ČR

Zemřel historik Jiří Bílek,

dlouholetý pracovník VHÚ Praha


Krátce před prázdninami navštívil redakci časopisu Historie a vojenství pan doktor Jiří Bílek, bývalý dlouholetý pracovník Vojenského historického ústavu Praha.

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • VHÚ Praha

VII. ročník etapového prejazdu Čáslav – Zolná

na počesť československých stíhačov


Kolegovia z 21. základne taktického letectva Čáslav „založili“ pred siedmimi rokmi tradíciu, ktorou si pripomínajú Československých letcov. Po rokoch padlo rozhodnutie, aby sa k takejto tradícii pripojila aj slovenská strana. Za tento nápad môžeme poďakovať nadrotmajstrovi Ondrejovi Ďurianovi z taktického krídla Sliač. Bez jeho iniciatívy a podpory veliteľa taktického krídla Sliač plukovníka Josefa Hausnera by sa táto aktivita neuskutočnila.

Čítať ďalej
  • 15.10. 2020
  • tks

Knižné novinky