Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum

- 100. výročie založenia


V dňoch 15. – 17. novembra 2018 sa riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Mgr. Miloslav Čaplovič, PhD., spolu s riaditeľom Vojenského historického archívu Mgr. Petrom Kralčákom, PhD., zúčastnil na slávnostných aktivitách venovaných 100. výročiu založenia Vojenského historického ústavu a múzea (A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum) v Budapešti.

Čítať ďalej
  • 23.11. 2018
  • VHÚ Bratislava

Vychází poslední letošní číslo Hobby Historie

Vážení čtenáři, právě vychází 44. číslo magazínu Hobby Historie, které je tentokráte zaměřeno monotematicky na významné dvouplošníky Šmolík Š 1 a Š 2. Tyto celodřevěné stroje stály v roce 1920 na samém počátku československého leteckého průmyslu a v oblasti vojenského letectví byly i prvním názorným příkladem samostatnosti mladého československého státu v zabezpečení letecké výzbroje.

Čítať ďalej
  • 23.11. 2018
  • Hobby Historie

DC-3A v novém kabátě

se vrací zpět do sbírek VHÚ Praha


Vojenský historický ústav Praha převzal ve středu 21. listopadu do svých sbírek letoun Douglas DC-3A „Dakota“, který byl v minulých měsících renovován Vojenským technickým ústavem Praha. Letoun vyrobený v roce 1937 a získaný do sbírek Leteckého muzea Kbely, respektive VHÚ Praha v roce 1991, má nyní zelenou vojenskou kamufláž a vypadá skutečně jako nový. Veřejnosti je znám především z pražské Ruzyně, kde před budovou ČSA stál od roku 2003.

Čítať ďalej
  • 22.11. 2018
  • VHÚ Praha

Na vrchu Háj-Nicovô odhalili pomník

venovaný padlým vojakom


Pamiatku profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení svojich úloh v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu pripomína od dnešného dňa pomník v areáli Pamätníka a vojnového cintorína na vrchu Háj-Nicovô v Liptovskom Mikuláši.

Čítať ďalej
  • 22.11. 2018
  • Ministerstvo obrany SR

Knižné novinky