Hobby Historie

Časopis predstavuje osobnosti a vojenskú techniku prevažne 20. storočia v rozsiahlych analytických príspevkoch spracovaných špičkovými autormi. Obsah: Portréty neobyčajných osobností z oblasti vojenstva; monografické state o menej známej či opomínanej pozemnej, leteckej a námornej technike; nové pohľady na známu techniku; recenzie publikácií s vojenskou tematikou.

VHÚ Bratislava pripravil krátky videofilm

o živote generála Milana Rastislava Štefánika


Vojenský historický ústav v pondelok 29. apríla pri príležitosti blížiaceho sa 100. výročia úmrtia gen. M. R. Štefánika a budúcoročného 140. výročia jeho narodenia predstavil krátky videofilm, ktorý atraktívnym a moderným spôsobom mapuje život a dielo generála Štefánika.

Čítať ďalej
  • 02.05. 2019
  • Ministerstvo obrany SR

Konferencia 1939 – rok zlomu

V dňoch 23. až 25. apríla sa v priestoroch Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia, ktorej cieľom bolo prezentovať najnovšie poznatky domácej, ale tiež zahraničnej historiografie o prelomovom roku 1939. Jedným zo spoluorganizátorov tohto podujatia konaného pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny bol aj Vojenský historický ústav v Bratislave.

Čítať ďalej
  • 02.05. 2019
  • VHÚ Bratislava

První roky československé armády: jaké byly?

Před budovou Generálního štábu Armády České republiky v Praze 6 na Vítězném náměstí byla veřejnosti zpřístupněna další ze série panelových výstav, které připravuje Vojenský historický ústav Praha. Název expozice je Armáda na prahu republiky a výstava se vztahuje k tématu československé armády, respektive k jejím prvním rokům po vzniku samostatného státu v letech 1918-1920.

Čítať ďalej
  • 30.04. 2019
  • VHÚ Praha

Zástupci Ministerstva obrany ČR uctili oběti

vypálených obcí Javoříčko a Zákřov


Uplynulý víkend byl ve znamení vzpomínek k 74. výročí vypálení dvou obcí. V sobotu se uskutečnila pieta k uctění památky 38 zavražděných mužů z malé obce Javoříčko, v neděli pak hosté položili věnce k pomníku zavražděných mužů a chlapců v obci Zákřov.

Čítať ďalej
  • 30.04. 2019
  • Ministerstvo obrany ČR

Slávnostne odhalenie pamätníka

vojnových zajatcov I. svetovej vojny


Dňa 18. apríla odhalili Pamätník vojnových zajatcov I. svetovej vojny vo Veľkom Mederi na Fučíkovej ulici. Mesto si chcelo pietnou spomienkou a odhalením nového pamätníka uctiť pamiatku tisícok vojenských i civilných obetí väznených rakúsko-uhorským vojskom.

Čítať ďalej
  • 30.04. 2019
  • Veliteľstvo posádky Bratislava

Knižné novinky