Spomienka na československého pilota

podplukovníka Františka Maxu


Vo Vojenskom obvode Záhorie sa vďaka iniciatíve veliteľstva dopravného krídla Kuchyňa (SR) a Vrtuľníkovej základne Náměšť (ČR) rozvíja tradícia s úmyslom budovať vzájomné česko-slovenské vzťahy na úrovni oboch armád.

Deje sa tak vďaka spomienke na tragicky zosnulého československého pilota podplukovníka. Františka Maxu, ktorý 20. novembra 1969 zahynul po páde lietadla Suchoj Su-7BM, evidenčného čísla 5609, v oblasti Vojenského obvodu Záhorie, potom čo nebol včas dohľadaný.

Na mieste tragickej nehody bol vytvorený vojenský pamätník, pri ktorom sa už niekoľko rokov stretávajú bývalí československí vojenskí piloti ako aj tí súčasní. Ide tak o vzdanie úcty tomuto vojenskému letcovi a zároveň aj o upevňovanie dobrých vzťahov medzi koaličnými armádami, ktoré do konca roka 1992 tvorili jedno „československé vojsko“.

Tohtoročné 51. výročie tragédie bolo kvôli momentálnej situácii v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 bez účasti českých vojenských pilotov. Presne vo výročný deň tragédie 20. novembra 2020 úctu položením kvetov k pamätníku prejavil zástupca veliteľa podplukovník Peter Výrostek spolu s veliacim poddôstojníkom rotmajstrom Emilom Šefčíkom. Pietny akt slovom sprevádzal štábny kaplán major Slavko Ganaj.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: mjr. ThDr. PhDr. Slavko Ganaj, PhD. /red
Foto: čat. Pavol Bujala, Dopravné krídlo generála Milana Rastislava Štefánika Kuchyňa, Ozbrojené sily SR

Knižné novinky