Minister obrany Jaroslav Naď odtajnil spis

k najväčšej leteckej tragédii SR


Minister obrany SR Jaroslav Naď podpisom rozhodnutia odtajnil vyšetrovací spis najväčšej leteckej tragédie v dejinách Slovenska – havárie vojenského špeciálu An-24V (ev. č. 5605) na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce, kde 19. januára 2006 zahynulo 42 slovenských vojačiek a vojakov. Po 14 rokoch tak ako prvý minister vyhovel žiadostiam občianskeho združenia a subjektov, ktoré za odtajnenie bojovali roky. Odtajnený spis bude čoskoro uverejnený aj na webstránke Ministerstva obrany SR.

„Spis havárie An-24 bude od 31. júla 2020 k dispozícii na nahliadnutie rodinám a blízkym zosnulých vojakov, ako aj verejnosti. 42 rodín sa tak môže konečne dozvedieť všetky okolnosti havárie, pri ktorej stratili svojich blízkych. Dlhovali sme to nielen im, ale tiež našim vojakom, ktorí obetovali svoje životy službe vlasti,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. „Spoločnosť čakala na odpovede na otázky, ktoré vyvstávali v dôsledku utajovania spisu, dlhé roky. Okrem toho vznikali tiež rôzne špekulácie o celej udalosti. Preto som nikdy nechápal snahu bývalých vedení rezortu obrany o neustále utajovanie tohto spisu,“ dodal. Vzhľadom na ich citlivosť však nebudú súčasťou odtajneného spisu fotografie z lekárskych správ ani osobné údaje a údaje lekárskeho charakteru.

Rezort obrany si obete tragédie každoročne pripomína na výročie nešťastia pietnym aktom na mieste havárie na vrchu Borsó, kde je umiestnených symbolických 42 dubových stĺpov ako pamiatka na zosnulých vojakov. Spomienka sa každý rok realizuje aj pri pamätníku v strede obce Hejce.

Vojenský špeciál An-24V viezol slovenských vojakov z Kosova po návrate z misie KFOR.

Rozhodnutie ministra obrany SR o zrušení stupňa utajenia nájdete na stránke MO SR.

Text a ilustračné foto: Ministerstvo obrany SR – KOd /red

Knižné novinky