MENU

98. výročie smrti M. R. Štefánika

Letisko Bratislava si vo štvrtok 4. mája pripomenulo 98. výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika, ktorého meno nesie v názve. V neverejnej časti odletového terminálu, pri bronzovej soche Štefánika, sa v spolupráci so zástupcami Slovenského leteckého zväzu gen. Dr. M. R. Štefánika konala pietna spomienka spojená s kladením kvetov.

Letisko si pripomína osobnosť M. R. Štefánika každoročne 4. mája, v deň výročia jeho tragického skonu.

„Odkaz generála M. R. Štefánika si pripomíname na letisku spolu s jeho zástupcami už približne 20 rokov. Veď spomienka na Štefánika ako na letca je stále živá a hodná úcty,“ povedal počas pietnej spomienky prezident Slovenského leteckého zväzu gen. M. R. Štefánika Jozef Takács.

Letisko Bratislava nesie meno významného vedca, letca, astrofyzika, vojenského analytika a diplomata Milana Rastislava Štefánika od 21. júla 1993. Pomenované bolo po ňom symbolicky v deň výročia jeho narodenín.

V odletovej hale letiska sa nachádza socha generála Štefánika, ktorá bola na letisku slávnostne osadená rovnako v symbolický deň – 21. júla 2000. Jej autorom je Bohumil Kafka, ktorý patrí k najvýznamnejším predstaviteľom českej sochárskej školy 20. storočia. Bronzová socha je autentickým odliatkom modelu generála M. R. Štefánika a ideovo sa viaže na bratislavské letisko. Zobrazuje Štefánika v charakteristickom leteckom oblečení – kombinéze, čižmách, rukaviciach, kukle a ochranných okuliaroch posunutých vysoko nad čelo. Kombinéza je pri výstrihu rozopnutá odhaľujúc vysoký stojatý golier generálskej blúzy s dištinkciami.

Na letisku sa rovnako nachádza aj jediná existujúca replika dvojplošníka Caproni Ca 33 – maketa lietadla, v ktorom sa generál Štefánik vracal na Slovensko v roku 1919. Jednými z pôvodných dielcov dvojplošníka Caproni Ca 33 sú tri vrtúle, ktoré majú približne 100 rokov. Taliansky bombardér váži 2300 kg, pričom rozpätie krídel dosahuje 22,20 m. V dobe svojho aktívneho využívania nedokázal letieť rýchlosťou vyššou ako 130 km/h, vyznačoval sa však veľmi dobrou manévrovateľnosťou. Lietadlo disponovalo palivovými nádržami umožňujúcimi vytrvalosť maximálne 4 hodiny letu. Kostra repliky je podľa originálu drevená, potiahnutá plátnom a vystužená oceľovými lanami. Na celom svete sa nachádzajú iba dve originál Caproni lietadlá tohto typu, a to v Taliansku a v USA. Replika bola na letisko dovezená z Vojenského historického múzea v Piešťanoch.

Text: Letisko Bratislava /r
Foto: Vojenský historický ústav Praha

Súvisiaci článok:
Príslušníci SLOVCON si pripomenuli 98. výročie tragickej smrti generála M. R. Štefánika

 

Novinky

Odoberajte newsletter

Odoberajte najnovšie informácie o našej ponuke do Vašej emailovej schránky.