Zomrel generálmajor v. v. Ivan Otto Schwarz

Vo veku 94 rokov zomrel vo štvrtok 4. januára v Londýne generálmajor v. v. Ivan Otto Schwarz, jeden z posledných československých príslušníkov britského Kráľovského letectva (RAF) počas druhej svetovej vojny.

Ivan Schwarz sa narodil v Bratislave a vyrastal v slovenskom meste Bytča. Ešte pred vojnou ako stredoškolák odišiel do Walesu vo Veľkej Británii, kde sa po začiatku vojny prihlásil ku vznikajúcim čs. jednotkám v Royal Air Force. Po ukončení rôznych kurzov slúžil v 311. čs. bombardovacej peruti RAF. Na palubách bombardérov strávil vo vzduchu 1 200 operačných hodín.

Zúčastnil sa aj na dnes už legendárnom lete československej osádky P/O Oldřicha Doležela, ktorá 27. decembra 1943 so svojím bombardérom Consolidated B-24 Liberator GR Mk.V BZ796 (H) potopila nemeckú ozbrojenú obchodnú loď MV Alsterufer. Loď plávala z japonského prístavu Kóbe s úlohou doviezť z Japonska pre nacistické Nemecko strategický náklad volfrámu. V osádke Liberatora plnil F/Sgt Ivan Otto Schwarz úlohu horného strelca.

Po vojne sa Ivan Schwarz vrátil do Československa. Slúžil ako letecký dôstojník v Prahe. Zakrátko však pocítil stupňujúcu sa nedôveru voči účastníkom západného frontu, ukončil služobný pomer v armáde a ešte pred rokom 1948 sa legálne vysťahoval späť na britské ostrovy, kde sa dal na podnikanie. Stal sa aj prezidentom Zväzu letcov slobodného Československa so sídlom v Londýne. Tento posledný v Spojenom kráľovstve žijúci Slovák, ktorý za druhej svetovej vojny slúžil v čs. jednotkách RAF, v minulých rokoch neraz navštívil Slovensko a viackrát bol hosťom aj na Ministerstve obrany SR. V roku 2005 mu vtedajší prezident a hlavný veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky Ivan Gašparovič zapožičal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy – za mimoriadne zásluhy v boji proti fašizmu počas 2. svetovej vojny a zásluhy o Slovenskú republiku.

Česť jeho pamiatke!

V roku 2012 vyrobilo vydavateľstvo Magnet Press Slovakia v edícii Vojenské lietadlá a história druhý diel filmového dokumentu na DVD, nazvaný Krídla v boji 1939 – 1945. Spolu s filmom vydalo aj krátku slovensko-anglickú antológiou Fragmenty a tento originálny celok tak ponúkol záujemcom nielen divácke, ale aj čitateľské zážitky. Svoje miesto vo filmovom dokumente a v brožúrke Fragmenty má aj generálmajor v. v. Ivan Otto Schwarz.

Súvisiace články:
Legende boja proti fašizmu generálmajorovi Schwarzovi prišiel na poslednú rozlúčku vzdať hold aj minister Gajdoš
Zemřel válečný veterán generál Schwarz
Zomrel generálmajor v. v. Ivan Otto Schwarz
Odišiel posledný z pokoriteľov „Alsterufera“

Knižné novinky