Múzeum SNP získalo viac ako 3 milióny eur

Použije ich na rekonštrukciu priestorov a obnovu pamätníkov


Múzeum SNP v Banskej Bystrici vďaka spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky získalo v pozícii priameho prijímateľa celkovo 3 322 000 eur. Ide o financie z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Prostriedky použije na obnovu a rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok: Pamätníka SNP a vypálenej obce Kalište.

Aktuálne prebieha príprava potrebnej technickej dokumentácie, pričom následne začne proces verejného obstarávania spracovateľa. Medzi hlavné priority projektu sú napríklad rekonštrukcia okien na oboch skulptúrach objektu Múzea SNP, obnova a zateplenie strechy, obnova dlažby či komplexná rekonštrukcia Pamätníka na Kališti.

„Je našou povinnosťou zachovávať pamiatky pre ďalšie generácie, k čomu sa prihlásila aj vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. Preto ma nesmierne teší, že architektonická ikona Banskej Bystrice – Pamätník SNP a tiež Kalište, oba vyhlásené za národné kultúrne pamiatky, sa dočkajú významnej obnovy,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď s tým, že Múzeum SNP získalo z eurofondov prostriedky v takomto veľkom objeme prvýkrát vo svojej histórii.

Ako uviedol riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin, tieto finančné prostriedky umožnia realizovať práce, vďaka ktorým prejdú spomínané pamätníky zásadnou obnovou, ktorá im prinavráti stav a podobu zodpovedajúcu historickému významu Slovenského národného povstania.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /r
Ilustračné foto: Múzeum SNP

Knižné novinky