Rezort obrany vzdal úctu obetiam

vypálených obcí Ostrý Grúň a Kľak


Pamiatku 148 obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistami v januári 1945, si dnes v mene rezortu obrany uctil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák. Tzv. Krvavá nedeľa je odkazom na represálie nemeckých okupantov za pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám Slovenského národného povstania.

„Napriek skutočnosti, že od týchto tragických udalostí uplynulo 78 rokov a čas zahladil mnohé jazvy v srdciach a mysliach, nezabúdajme na zločiny z rokov 2. svetovej vojny a ich obete z radov odvážnych príslušníkov a podporovateľov národnooslobodzovacieho hnutia,“ uviedol Peter Kozák.

Okrem toho poukázal na súčasné mnohé zdokumentované vojnové zločiny príslušníkov ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine. „Pripomínajú tragédie, ktoré sa odohrali v slovenských obciach v rokoch 2. svetovej vojny - preto nezostávajme ľahostajnými a necitlivými k bolesti, utrpeniu či strádaniu iných ľudí,“ apeloval.

Príchod osobitnej protipartizánskej jednotky Edelweiss na čele s SS, ktorej príslušníkmi boli aj Slováci pod velením stotníka delostrelectva Ladislava Nižňanského, v ranných hodinách 21. januára 1945 do obce Kľak bol neočakávaný. Časť obyvateľstva zastihli ešte v posteliach, odkiaľ ich násilím povyťahovali a následne strieľali. Zároveň zapaľovali ich domy, v ktorých zaživa uhorelo množstvo ľudí. Celkovo zahynulo 84 Kľakovčanov, pričom neušetrili ani životy žien, detí či starcov.

V obci Ostrý Grúň v ten istý deň príslušníci spomínanej jednotky Edelweiss v súčinnosti s osobitnou jednotkou SS a jednotkou Heimatschutzu vtrhli do domu Izidora Debnára, kde postupne zavraždili 64 občanov. Dom následne podpálili. Zvyšných obyvateľov obce vyhnali a obec vyrabovali. O tri dni neskôr sa do obce vrátili a vypálili zvyšných 112 obytných domov, ako aj všetky samoty a senníky v doline. Až do oslobodenia mali všetci civilní obyvatelia zakázaný vstup do celého údolia.

Viac informácií je dostupných – TU.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /r
Foto: Ivan Kelement – MO SR

Knižné novinky